Pierwsza w województwie, piąta w kraju
Test z przepisów ruchu drogowego oraz test z historii polskiej motoryzacji, jazda sprawnościowa motorowerem, sprawdzian z umiejętności przygotowania pojazdu do jazdy, sprawdzian z umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej oraz jazda sprawnościowa samochodem z tzw. talerzem Stewarta – to główne konkurencje XVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych, które musiała zaliczyć każda ze startujących w nim drużyn.
Najlepsi na Mazowszu
Finał Mazowiecki XVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych odbył się 29 maja na terenie Zespołu Szkół Samochodowych nr 1 w Warszawie. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, reprezentujący region siedlecki. Drużyna zdobyła pierwsze miejsce, a poszczególni zawodnicy indywidualnie zajęli następujące lokaty: Łukasz Karabin – pierwsze miejsce, Daniel Borkowski – trzecie miejsce, Hubert Karabin – czwarte.
Druga drużyna z naszego regionu to uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie w składzie: Michał Rybicki, Marek Cichecki, Piotr Wójcik – którzy drużynowo wywalczyli również satysfakcjonujące, trzecie miejsce.
Z pucharem
7 i 8 czerwca, tydzień po finale wojewódzkim, w Poznaniu miały miejsce „finał finałów” – etap ogólnopolski turnieju motoryzacyjnego, w którym wystartowało 16 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych. Trio z Siedlec wyjechało z Poznania z dyplomem i pucharem, zdobywając piąte miejsce, ostatnie nagradzane.
Nauka jazdy znajduje się w programie nauczania klas samochodowych. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach przygotowaniem uczniów do udziału w turniejach zajmował się nauczyciel jazdy Adam Mróz. Jak zaznacza, drużyna w tym składzie ma na swoim koncie już kilka startów w turniejach motoryzacyjnych w ubiegłych latach, a rok temu zajęła w etapie wojewódzkim również pierwsze miejsce.
3 PYTANIA
Adam Mróz, nauczyciel
Przygotowanie do udziału w turnieju było skomplikowane?
Ze względu na dobre wyniki w poprzednich latach nie były już tak intensywne, chociaż oczywiście cały czas pracowaliśmy nad wiedzą i umiejętnościami, głównie jednak szlifowaliśmy teorię. W tegorocznym etapie rejonowym udział brało 12 drużyn. Dwie zwycięskie: z Siedlec i Garwolina pojechały na etap wojewódzki i potwierdziły swoje umiejętności oraz wiedzę. W Warszawie spotkało się dziewięć zespołów, a w Poznaniu – 16.
Czy kolejne etapy zmagań to też rosnące wymagania?
Skala trudności spotkania drużyn w Poznaniu była znacznie wyższa niż to, z czym zmagali się zawodnicy na szczeblu wojewódzkim, a o miejscu decydowały tak naprawdę drobiazgi. Naszym chłopakom zabrakło do trzeciej lokaty zaledwie 2 pkt. Dość skomplikowana była konkurencja sprawdzająca umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a to ze względu na bardzo złożoną sytuację obrazującą wypadek drogowy.
Zawodnicy wrócili do Siedlec zadowoleni?
Przyjechali na pewno z poczuciem wielkiej satysfakcji. Jestem pewien, że dzięki udziałowi w turniejach będą lepszymi kierowcami – przepisy znają świetnie, a za kółkiem też sprawdzają się doskonale. Myślę, że sukcesy będą mobilizowały ich do bezpiecznej jazdy.
O pierwsze miejsce będziemy starać się w przyszłym roku, tyle że skład drużyny będzie inny, a mam nadzieję, że znajdą się godni następcy tego obecnego.
KL