Historia
K. MIODUSZEWSKI
K. MIODUSZEWSKI

Pierwsze przygotowania

Wizyta apostolska Jana Pawła II w Siedlcach 10 czerwca 1999 r. była doniosłym wydarzeniem w dziejach diecezji, miasta i regionu. Wciąż pozostaje w pamięci setek tysięcy uczestników Mszy św. na siedleckich błoniach i milionów tych, którzy śledzili ją w mediach. W cyklu artykułów przypominamy wydarzenia sprzed 25 lat.

Jan Paweł II, jeszcze jako Karol Wojtyła, kilkakrotnie odwiedzał Siedlce i Podlasie. Prywatnie przybywał tu, by odwiedzić chorego bp. Ignacego Świrskiego oraz w drodze do Kodnia czy Leśnej Podlaskiej. Oficjalnie był w Siedlcach trzy razy. Pierwszy - w czerwcu 1962 r., kiedy zmarł biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Marian Jankowski.

Po raz drugi – 18 września 1966 r., gdy celebrował Mszę św. na siedleckim cmentarzu. W homilii poruszył wtedy temat męczeństwa unitów podlaskich, mówił o ich dramatycznej walce o utrzymanie wiary. Za trzecim razem – 28 marca 1968 r. – Karol Wojtyła przybył do Siedlec na pogrzeb biskupa ordynariusza I. Świrskiego. Warto też wspomnieć o wizycie kard. Wojtyły w Kodniu 4 września 1977 r,, w rocznicę powrotu z wygnania cudownego obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej. Poświęcił wówczas tablicę, która upamiętniała fakt, że przed tym właśnie obrazem modlili się unici. Nasz region, jego historia i sanktuaria nie były obce papieżowi Janowi Pawłowi II. Jako głowa Kościoła chęć przybycia tu wyraził podczas wizyty w Warszawie 9 czerwca 1991 r. Powiedział wtedy: „Obejmuję sercem z tego miejsca, z Warszawy, ze stolicy, od tego ołtarza całą umiłowaną Ojczyznę, wsie i miasta, diecezje obecne tu poprzez księży biskupów, arcybiskupów i kardynałów, zwłaszcza te diecezje, których nie było mi jeszcze dane odwiedzić: Gorzów, Siedlce, Drohiczyn, a może i co więcej”.

 

Zapraszamy!

Diecezja siedlecka także czekała na wizytę papieską. ...

Grzegorz Welik

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł