Pierwszy krok do współpracy
Wstępem do wizyty było zorganizowane w lutym przez burmistrza spotkanie dla międzyrzeckich przedsiębiorców z Liu Ping, biznesmenem chińskiego pochodzenia mieszkającym od 17 lat w Polsce i prowadzącym tu interesy. Ustalono wówczas, że kiedy delegacja miasta Tangshan gościć będzie w Polsce, odwiedzi Międzyrzec Podlaski.
Ośmioosobowej grupie Chińczyków, która 31 maja przyjechała do miasta, towarzyszył Alfred Borowiecki, wiceprezes fundacji „Odkryj Chiny”. Na spotkanie z przedstawicielami zagranicznej delegacji przybyli posłowie Franciszek Jerzy Stefaniuk i Stanisław Żmijan, radny sejmiku wojewódzkiego Ireneusz Stolarczyk oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Zbigniew Bernat. Miejscowych przedsiębiorców reprezentowali: Krzysztof Terlikowski, Stanisław Pytlik i Andrzej Kalinowski.
Burmistrz Artur Grzyb powitał gości, w kilku zdaniach opowiadając o mieście, jego historii i kierunkach rozwoju. – Liczę na nawiązanie wzajemnej przyjaźni między społecznościami naszych miast, ścisłej współpracy, wymiany poglądów oraz kontaktów gospodarczych przynoszących obopólne korzyści – zaznaczył.
Siedem milionów mieszkańców
W porozumiewaniu się polskich samorządowców i przedsiębiorców z chińskimi gośćmi pomagał międzyrzeczanin Piotr Błaszczak, który poznał język w trakcie kilkunastoletniego pobytu w Chinach.
– Tangshan to duże miasto zamieszkiwane przez siedem milionów ludzi. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym, miastem bardzo rozwiniętym przemysłowo i atrakcyjnym turystycznie, położonym 145 km na wschód od Pekinu, sąsiadującym z górami, malowniczymi plażami i portem. Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu uda nam się nawiązać współpracę – zaznaczyła przedstawicielka chińskiej delegacji.
Kilka słów do gości skierowali także posłowie. Franciszek Jerzy Stefaniuk podkreślił ekologiczny charakter naszego środowiska i zalety produkowanej tu żywności o wyjątkowych walorach smakowych. – W tak małym mieście przemysłowym, które liczy tylu mieszkańców, ile niejedno państwo w Europie, musi być wam bardzo ciasno, a burmistrz Międzyrzeca z radością oferuje tereny już przygotowane pod inwestycje – żartował.
Zachwyceni pomidorami
Poseł Stanisław Żmijan opowiedział z kolei o międzynarodowej konferencji, która odbyła się trzy lata temu w sejmie, w trakcie której zawiązano inicjatywę skutkującą odtworzeniem historycznego Jedwabnego Szlaku, wiodącego przez Europę do Chin.
Goście przyjechali z upominkami dla międzyrzeckich samorządowców i przedsiębiorców, a burmistrz otrzymał w prezencie chińską porcelanę. Przedstawiciele zagranicznej delegacji dostali m.in. podlaski sękacz i płyty z muzyką Szopena oraz gadżety z logo miasta i folder inwestycyjny przetłumaczony na język chiński.
Przedstawiciele obu miast podpisali listy intencyjne o współpracy gospodarczej. Chińska delegacja obejrzała tereny inwestycyjne stworzone przez miasto w jego północno-wschodniej części. Goście odwiedzili także nowoczesne gospodarstwo rolnicze Stanisława Pytlika w Rzeczycy pod Międzyrzecem, gdzie pod szkłem produkowane są najlepsze w okolicy pomidory. Chińczycy byli zdziwieni i bardzo zainteresowani techniką ich uprawy. Z chęcią też je degustowali.
Spotkanie zakończył lunch w restauracji „Zacisze” na Międzyrzeckich Jeziorkach.
MOIM ZDANIEM
Albert Borowiecki – wiceprezes fundacji „Odkryj Chiny”
Koncentrujemy się przede wszystkim na wymianie kulturalnej – od tego zaczęła się nasza współpraca. Dzięki niezwykłej operatywności i życzliwości burmistrza oraz zaangażowaniu całego miasta podjęliśmy wysiłek poszerzenia pomocy w kontaktach gospodarczych. W celu rozszerzenia polsko-chińskich kontaktów na płaszczyźnie ekonomicznej i gospodarczej wraz z działającą w tym obszarze grupą osób powołaliśmy Polsko-Chińską Radę Biznesu. Jej głównym zadaniem stanie się poradnictwo ekonomiczne, prawne oraz informacyjne w obu językach, mające pomóc przedsiębiorcom z obu krajów w coraz bardziej efektywnym nawiązywaniu kontaktów. Oferta będzie kierowana przede wszystkim do średniego i dużego biznesu w obu krajach, proponując m.in. serwis internetowy w języku polskim oraz chińskim dla tamtejszych przedsiębiorców, który będzie dostarczał im informacji na temat Polski. Jedną z pierwszych internetowych ofert stanie się profesjonalnie przetłumaczona na język chiński oferta Międzyrzeca Podlaskiego w zakresie terenów inwestycyjnych.