Opinie
materiały prasowe
materiały prasowe

Pilecki na dużym ekranie

Polska przeszłość kryje wiele chlubnych historii i postaci. Jedną z nich jest z pewnością rotmistrz Witold Pilecki. Na ekrany kin wchodzi film o jego życiu i działalności.

Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 r., członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, walczył też w armii Andersa. Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą - zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego Auschwitz, z którego brawurowo zbiegł po 947 dniach. Do podjęcia tej niecodziennej decyzji skłoniły go aresztowania wśród żołnierzy Tajnej Armii Polskiej, osadzanie coraz większej liczby skazańców w obozie koncentracyjnym Auschwitz i rozszerzająca się jego zła sława w miarę zwiększania funkcji eksterminacyjnych.

Zamiar ten zrealizował 19 września 1940 r. podczas łapanki na Żoliborzu, skąd pod nazwiskiem Tomasz Serafiński dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859. Jesienią 1941 r. otrzymał awans na porucznika, który potwierdził fakt, że Pilecki poszedł do obozu ochotniczo, by tam zorganizować konspirację wojskową i zdobyć wiarygodne dane o zbrodniach popełnianych przez Niemców. Z Auschwitz uciekł w czasie Świąt Wielkanocnych z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Chciał osobiście w Komendzie Głównej Armii Krajowej przedstawić sytuację w obozie i uzyskać zgodę na akcję zbrojną i wyzwolenie więźniów. W raporcie napisanym po ucieczce przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców.

 

Za to, że kochał Polskę

Życie W. Pileckiego to gotowy scenariusz na film i to taki, który mógłby przyćmić niejedną hollywoodzką produkcję. Ale… Po wojnie komunistyczna władza bez patrzenia na zasługi, a raczej właśnie przez nie rozprawiała się z tymi, którym na sercu leżało dobro Polski. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł