Historia

Pisarz i włościanin z Oleśnicy

Większość swego życia spędził w rodzinnej Oleśnicy nieopodal Siedlec, a całej Polsce dał się poznać jako pisarz, autor. m.in. powieści „Zamek Gardłorzeziec”, która po ponad 90 latach ponownie ukazała się na rynku wydawniczym.

W 1948 r. na łamach „Rolnika Polskiego” ukazała się krótka notatka zatytułowana „Kim jest autor «Siwego konia»” poświęcona Stanisławowi Kluczkowi - „pisarzowi z Podlasia, pracującemu ciężko na roli, a miłującemu gorąco sztukę pisarską i tworzącemu zawsze z myślą o wiejskim czytelniku”. Kilka lat wcześniej pisano o nim, że był „rycerzem pełnym fantazji i nie spotykanej brawury” („Wielkopolanin” 1937).

Znaczące wydarzenia

S. Kluczek żył w latach 1897-1966 r. Był synem Szymona Kluczka i Franciszki z Kłosów, miał ośmioro rodzeństwa. Ożenił się z Janiną z domu Brodzik i doczekał pięciorga dzieci. Był uznanym sadownikiem i szkółkarzem, miłośnikiem spokoju, prostych wiejskich przyjemności, ale zarazem człowiekiem nietuzinkowym, na którego losach – również jako pisarza – zaważyły ważne dla naszego kraju wydarzenia. Walczył podczas wojny polsko-bolszewickiej, także później uczestniczył w życiu kraju, chociażby dokładając swoją cegiełkę do formowanej w latach 30 ub.w. eskadry „Chrobrych” czy wykazując się dużą odwagą podczas II wojny światowej.

Jako autor debiutował prawdopodobnie 4 maja 1924 r., od tego dnia bowiem w „Gazecie Świątecznej” ukazywała się w odcinkach powieść „Podjazd. Opowiadanie ułana polskiego z czasu wojny z bolszewikami” o „śmiałym, prawym i walecznym” podchorążym Wasiutyńskim. W kolejnych latach opublikował m.in. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł