Diecezja
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Piszemy historię wiary

W niedzielę, 6 września, w bialskiej parafii Narodzenia NMP świętowano odpust i dziękowano za tegoroczne plony. Tego dnia rozpoczęła się także wizytacja kanoniczna.

Uroczystościom przewodniczył bp Kazimierz Gurda. W homilii przypomniał, że w dniu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny powinniśmy dziękować także za nasze narodzenie, gdyż - tak jak Maryja - przyszliśmy na świat ze względu na Jezusa i dla Niego żyjemy. Podkreślił, że tajemnica bliskości i jedności z Bogiem wynika z naszej przynależności do Niego.

Pasterz kościoła siedleckiego zachęcał również, by każdego dnia mówić Panu o tym, że Go kochamy. – Potrzebujemy tego my, ale także i Bóg. Zwracanie się ku Niemu umacnia naszą miłość i przybliża nas do Pana. Chciałbym też, abyśmy potrafili z radością mówić o tym, że wierzymy, iż Jezus jest naszym Bogiem, bez względu na to, gdzie jesteśmy i w jakiej sytuacji się znajdujemy; byśmy z radością mówili o naszej wierze, o tym, że jest ona dla nas wielkim skarbem i darem – akcentował.

Dzielcie się wiarą

Zwracając się do rodziców, bp K. Gurda zachęcał, by rozmawiali ze swoimi dziećmi o wierze, szczególnie wtedy, gdy ich pociechy będą przeżywały kryzysy w tej dziedzinie. – Nie w tym rzecz, by się w owych sprawach wykłócać czy dyskutować. Ważne jest, aby powiedzieć dzieciom: „Ja wiem o tych wszystkich zarzutach wobec Kościoła i wiary, które przynosisz ze sobą ze szkoły, ze swojego środowiska, od kolegów, ale jednocześnie wierzę w to, co mówi Pan Bóg. On jest dla mnie jedynym i niepodważalnym autorytetem, Jego Słowo jest najważniejsze. Nigdy nie zawiodłem się na Bogu, na Jego prawdzie, którą mi przedstawił”. To najistotniejszy argument. Ideologie się zmieniają, a ludzie zauważają, że to, do czego byli wcześniej przekonani, przestaje być aktualne i prawdziwe – zauważył ordynariusz.

Jesteśmy wolni!

Biskup podkreślał też, że w naszej wierze jesteśmy ludźmi wolnymi. – Jako ludzie wierzący i kochający Boga nie robimy niczego pod przymusem, choć mogłoby się tak wydawać. Jeśli się nad tym głębiej zastanowimy, to możemy stwierdzić, że gdy kochamy Boga, mówimy Mu o naszej miłości i postępujemy tak, jak On chce, to nie czynimy tak, ponieważ On coś na nas wymusza, ale dlatego, że wierzymy w Jego miłość, w to, że On pragnie naszego dobra; Bóg nigdy nie chce nas okłamać ani skrzywdzić – zaznaczył hierarcha.

Zwracając się do członków parafii, bp K. Gurda apelował, by trwali w wierze w Jezusa Chrystusa, by cieszyli się i byli dumni ze swojej wiary, aby przekazywali ją innym ludziom. – Niech Maryja, Matka Jezusa, pomaga nam pisać naszą historię wiary; oby ta historia była piękna i zakończyła się tak, jak Jej historia – byciem razem z Jezusem. On oczekuje na nas w niebie – podsumowywał biskup.

Eucharystia zakończyła się procesją wokół świątyni i błogosławieństwem dzieci. Po Mszy św. rozpoczął się festyn parafialny. W tym roku gospodarzami przedsięwzięcia byli mieszkańcy osiedla Sielczyk, Hola oraz ulic: Białka, Powstańców i Chłopickiego. Jak co roku nie zabrakło dobrego jedzenia, ciekawych stoisk i loterii. Organizatorzy dopięli wszystko na ostatni guzik.

AWAW