Aktualności
Plany modernizacji jadłodajni

Plany modernizacji jadłodajni

70 tys. zł musi uzbierać Caritas Diecezji Siedleckiej, by dokonać modernizacji działającej od 20 lat jadłodajni przy ul. Bp. I. Świrskiego 57 w Siedlcach. Na co dzień korzystają z niej m.in. bezdomni, osoby w trudnej sytuacji materialnej i seniorzy.

Dzięki inwestycji w wentylację i windę towarową poprawi się znacznie bezpieczeństwo pracowników oraz jakość ich pracy.
– Przy jadłodajni gromadzą się ludzie spragnieni nie tylko chleba, ale też uwagi, ciepła, życzliwości. Aby im pomóc, z zaangażowaniem pracują zarówno uczestnicy i instruktorzy sekcji gastronomicznej Centrum Integracji Społecznej w Siedlcach, którzy przygotowują posiłki, jak również wolontariusze Centrum Wolontariatu, niosący, z potrzeby serca, gorący posiłek do osób potrzebujących, głównie schorowanych seniorów – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.
Aby jadłodajnia działała, oprócz rąk chętnych do pracy, potrzeba też pieniędzy. W 2020 r. same koszty utrzymania (woda, gaz, prąd) wyniosły ponad 24 tys. zł. Warto podkreślić, że przez dwie dekady funkcjonowania jadłodajnia przygotowała i przekazała około 750 tys. porcji obiadowych i dodatkowo znaczną ilość paczek żywnościowych, jako pomoc m.in. przed Wielkanocą i świętami Bożego Narodzenia. Należy przy tym pamiętać, że jadłodajnia utrzymuje się z darowizn. Można, oczywiście, wspomóc ją też rzeczowo, przekazując pełnowartościową żywność (kontaktując się uprzednio z Centrum Integracji Społecznej pod nr tel. 509-588-093). Zarówno jedno, jak i drugie jest konieczne. – Jeśli nie będzie pieniędzy na gaz, to nie będzie jak ugotować zupy – podkreśla ks. M. Bieńkowski.
Modernizacja jadłodajni to duży wydatek dla siedleckiej Caritas. Organizacja rozpoczęła zbiórkę środków, by pokryć wszystkie koszty i zachęca do włączenia się w to dzieło. Wpłaty można kierować na konto Caritas Diecezji Siedleckiej Bank Spółdzielczy O/Siedlce 78 9194 0007 0027 9318 2000 0010 z dopiskiem „Jadłodajnia”.
(AN)

Anna Nowińska