Kultura
Źródło: AWAS
Źródło: AWAS

Plejada świetnych młodych akordeonistów

Noworoczna Gala Akordeonowa odbyła się w sobotni wieczór, 10 grudnia, w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Oranżerii.

Zadania przedstawienia publiczności osiągnięć muzyków podjął się prowadzący galę Zbigniew Czuryło, dyrektor miejscowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stop. im. Karola Lipińskiego, a jednocześnie założyciel i kierownik Międzyszkolnej Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo”.

Wśród słuchaczy było grono zaproszonych gości – m.in. przedstawiciele władz samorządowych i sponsorzy: wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki, starosta Lucjan Kotwica, wiceburmistrz Tomasz Stephan oraz wójt radzyńskiej gminy Wiesław Mazurek.

Wyróżnienia i nagrody

Z. Czuryło podsumował miniony rok, który obfitował zarówno w koncerty (w ciągu dziesięciu miesięcy odbyło się ich aż 25!) oraz sukcesy indywidualne i zespołowe. – Członkowie „Arti Sentemo” należą do czołówki krajowej i liczą się w konkursach międzynarodowych – mówił, wspominając m.in. XVIII Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe w Sanoku.

W ramach tegorocznej edycji przeglądu odbył się Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy. Wzięło w nim udział łącznie 250 akordeonistów z siedmiu krajów (Słowacja, Czechy, Ukraina, Rosja, Białoruś, Litwa, Polska), którzy rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych, solistycznych i zespołowych. Skład 19-osobowego jury to światowej sławy autorytety w dziedzinie akordeonistyki, profesorowie i wykładowcy renomowanych uczelni. Międzyszkolna Kameralna Orkiestra Akordeonowa „Arti Sentemo” przygotowana przez Z. Czuryłę odniosła tam niebywały sukces – zdobyła drugą nagrodę. Przypomnijmy, że potwierdzenie wysokiej klasy orkiestry nastąpiło też podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku, gdzie radzyńska orkiestra również zdobyła drugą nagrodę. Sukcesy odnieśli także soliści, zdobywając wyróżnienia i nagrody. Warto tu wymienć Mateusza Golonkę, który w Sanoku zdobył wyróżnienie, oraz Adama Dudka (wyróżnienie w Sanoku, a w Giżycku druga nagroda). Radzyńscy akordeoniści okazują się bezkonkurencyjni również podczas konkursów regionalnych. – Chcielibyśmy, byście czuli wartość akordeonistyki radzyńskiej, którą tworzymy wspólnie z Jackiem Nestorukiem. Jest to plejada świetnych młodych akordeonistów – mówił do licznie zgromadzonych słuchaczy Z. Czuryło.

Wywiady i gratulacje

Kierownik zespołu wspominał także koncerty odbywające się tak w mieście, jak np. wspaniały występ orkiestry w ramach Dni Karola Lipińskiego, jak i poza jego granicami. Znaczącym wydarzeniem był też koncert podczas spotkania wielkanocnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej, innym – występ w Nałęczowie czy podczas Międzynarodowego Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej w Koszalinie. Tam Międzyszkolna Kameralna Orkiestra Akordeonowa „Arti Sentemo” występowała po zespole z Petersburga składającym się z wirtuozów akordeonu, absolwentów akademii muzycznych. Z. Czuryło przyznał, że miał obawy, jak po gwiazdach festiwalu zostanie przyjęta jego młodziutka orkiestra. Występ okazał się jednak wielkim sukcesem – radzyńscy akordeoniści otrzymali owacje na stojąco, były wywiady w telewizji i gratulacje od fanów. – Wielki sukces i wielka radość – podkreślił Z. Czuryło.

Przypomnijmy, że w skład orkiestry wchodzą głównie uczniowie PSM I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, ale w tym gronie są również uczniowie PSM I st. im. Mieczysława Karłowicza w Łukowie i Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej.

Najnowszy sukces to zakwalifikowanie dwóch orkiestr: radzyńskiego kwintetu i łukowskiego kwartetu akordeonowego do ogólnopolskiego finału konkursu organizowanego przez Centrum Edukacji Muzycznej. Tak więc podopieczni Z. Czuryły zaliczeni zostali do dziesiątki najlepszych polskich zespołów akordeonowych działających w szkołach pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czas na występy

Podczas uroczystej gali dyrektor radzyńskiej PSM dziękował sponsorom oraz rodzicom, którzy założyli Stowarzyszenie Melodia Art, by pomagało szkole, poszukiwało darczyńców. Po podsumowaniu osiągnięć przyszedł czas na występ młodych arytystów.

Jako pierwsze zaprezentowało się trio złożone z najmłodszych akordeonistów, następnie na scenie pojawił się kwartet tworzony przez uczniów łukowskiej szkoły muzycznej, a po nim – kwintet radzyński. Zwieńczeniem gali był koncert w wykonaniu całej Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo”. W repertuarze znalazły się kolędy, marsze i sonaty, nie zabrakło też podniosłego „Poloneza Ogińskiego”. Występ został nagrodzony przez słuchaczy owacjami na stojąco.

Do kolejnej muzycznej uczty duchowej będzie w Radzyniu Podlaskim okazja już niebawem. Druga część noworocznego koncertu w wykonaniu uczniów PSM I st. im. Karola Lipińskiego odbędzie się bowiem 23 stycznia.

Anna Wasak