Kościół
Źródło: cathopic
Źródło: cathopic

Po ciemnej nocy następuje dzień

Przez lata chodziłam w ciemnościach, nie wiedząc, co w życiu ważne. Miałam wielu bogów. Dzisiaj moim Panem jest Jezus. A ja czuję się tak, jakbym zmartwychwstała do nowego życia. Do życia z Nim - dzieli się swoim świadectwem Oksana Klimaszewska.

W połowie jest Ukrainką, w połowie Rosjanką. Przyszła na świat w wojskowym miasteczku na Krymie - w Saki. Ojciec był lotnikiem. Mama natomiast pochodziła z Kamieńca Podolskiego. - Kiedy tam mieszkałam, myślałam, że cały świat jest tak piękny, jak moje rodzinne miasto. Jednak dopiero gdy wyjechałam, tak naprawdę doceniłam jego historię, przyrodę, niezwykłość. Wciąż wielką miłością darzę ten mój Kamieniec - mówi Oksana. Na Ukrainie skończyła prawo i ekonomię, studiowała też medycynę.

Ma również dyplom technika budownictwa, technika dentystycznego i farmaceuty. – Kiedyś moim królem i panem była nauka. Dzisiaj jest nim Jezus – podkreśla.

Oto świadectwo Oksany.

 

***

W Polsce na stałe jestem od 2011 r., choć wcześniej wielokrotnie tu przyjeżdżałam. Wychowałam się w rodzinie ateistycznej. W moim kraju komuna zniszczyła wszystko, także wiarę. Dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego Kościół prawosławny odbudował swoje struktury. To był czas, kiedy wielu ludzi się pogubiło. Przez całe życie byli wychowywani w komunie, a Boga nie znali. Kiedy komunizm upadł, nie wiedzieli, do czego dążyć, nie mieli żadnych wzorów, źródła, z którego mogliby czerpać. W mojej miejscowości nie było parafii, dlatego w 1993 r. pojechałam do oddalonej 100 km od Kamieńca miejscowości Chmielnicki, gdzie w domu batiuszki przyjęłam chrzest. Kiedy patrzę na to z dzisiejszej perspektywy, wiem, że tak naprawdę niewiele wtedy rozumiałam. Nawet nie mam żadnego dokumentu potwierdzającego, iż zostałam ochrzczona. Jednak gdy skończy się wojna, spróbuję go zdobyć. Wychowałam się w domu, w którym przestrzegano moralnych zasad. Ja również zawsze się nimi kierowałam. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł