Kultura
Po lekcjach zorba i origami

Po lekcjach zorba i origami

Zajęcia pozalekcyjne wcale nie muszą być nudne. Zaangażowanie nauczycieli może spowodować, że w młodych obudzą się zupełnie nowe, bardzo ciekawe pasje.

W czasie VIII Forum Myśli Pedagogicznej, które odbyło się 22 kwietnia w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny, dyskutowano przede wszystkim o ciekawych formach zajęć pozalekcyjnych.

Zaintrygować młodzież

Fakt, że młodzież niezbyt chętnie bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych, nie jest chyba tajemnicą. Uczniowie coraz częściej wolą spędzać czas w domu, przed komputerem. Czy zatem istnieje sposób, aby wyciągnąć młode pokolenie sprzed monitorów? Specjaliści z SCDiDN twierdzą, że tak. – W czasie forum chcielibyśmy przedstawić nowatorskie programy zajęć pozalekcyjnych, które można realizować z dziećmi i młodzieżą – potwierdza Beata Rucińska, doradca metodyczny SCDiDN w Siedlcach. – Jeśli uczniowie czują, że mają wsparcie w nauczycielu, chętnie biorą udział w takich spotkaniach. Ważne, aby trafić w zainteresowania młodzieży, bo, jak wiadomo, każdy z nas angażuje się chętnie w inicjatywy, w czasie których może realizować swoje pasje – tłumaczy Agnieszka Borkowska, konsultant SCDiDN.

Ciekawe pomysły

Już w czasie pierwszych wystąpień prelegentów okazało się, że nauczyciele mają bardzo wiele do zaoferowania swoim wychowankom. Zajęcia po lekcjach to już nie tylko kółka przedmiotowe, ale cała paleta zajęć artystycznych, sprawnościowych oraz intelektualnych.

O metodzie ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne stosowanej w Przedszkolu Integracyjnym nr 20 opowiedziała Maria Kowalik. Zaś Tomasz Borkowski i jego podopieczni z koła muzycznego w siedleckim Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych nr 2 dali popis pasji muzycznych. Prawdziwym zaskoczeniem stało się natomiast wystąpienie Pauliny Skaruz, która opowiedziała o nieco niszowej obecnie, ale niezwykle ciekawej, działalności koła strzeleckiego działającego przy ZSP nr 2 w Siedlcach. Jak się okazało, młodzież nie tylko uczestniczy w zajęciach na strzelnicy (i odnosi sukcesy na arenie ogólnopolskiej), ale również uprawia wspinaczkę.

Zaskakująco i praktycznie

W I KLO wystawione zostały prace koła origamistów z ZS nr 1. – Wspólnie z Małgorzatą Kłoś oraz Agnieszką Osiej próbujemy w ten sposób rozbudzić w młodzieży zainteresowanie matematyką. Robimy zarówno bryły, jaki i zwierzęta, kwiaty. A proszę mi wierzyć, że z kartki papieru można zrobić właściwie wszystko – zapewniała B. Rucińska. Uczniowie z koła polonistycznego w ZSP nr 2 zaprezentowali się natomiast jako aktorzy w komedii „Świętoszek” Moliera.

Ponadto odbyły się warsztaty dla uczestników forum. Zofia Paczuska prezentowała sposób, w jaki przygotowuje się ozdoby i dekoracje z marcepana, a Zdzisława Stefanoff zachęcała do gry w szachy. B. Rucińska prowadziła zaś warsztaty z kreatywności. Chyba najbardziej oryginalne, a zarazem zaskakujące, były zajęcia przygotowane przez Alicję Lasocką, która zgromadzonym mówiła o tajnikach tańca greckiego i uczyła podstawowych kroków słynnego tańca Greka Zorby.

Magdalena Szewczuk