Aktualności
Po raz pierwszy online

Po raz pierwszy online

Ze względów epidemicznych tegoroczna edycja Festiwalu Piosenki Europejskiej odbyła się online. Zgłoszenia do udziału w konkursie wpłynęły z ośmiu województw.

W festiwalu z podziałem na dwie kategorie wiekowe (13-14 lat i 15-16 lat) rywalizowali przedstawiciele województw: śląskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego.

Występującą młodzież oceniała komisja w składzie: Tomasz Radomyski – założyciel i lider Kapeli Zbuckiej, Dorota Todorska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Suchożebrach oraz Krzysztof Buzuk – animator kultury. W ocenie jury poziom prezentowanych nagrań był wysoki. Przy werdykcie pod uwagę brane były m.in. walory wokalne i interpretacja utworu, kreatywność, jak również twórczość własna uczestników.

Decyzją komisji konkursowej w kategorii „13-14 lat” zwyciężyła Aleksandra Juchniewicz. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Żur, a trzecie Anna Sobkowicz. Wyróżnienie przyznano Julii Rączce. W grupie „15-16 lat” triumfowali kolejno: Julia Tłuszczkiewicz, Zuzanna Lemantowicz i Paweł Sulewski. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło Aleksandrze Wójtowicz.

Pierwsza edycja organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach Przeglądu Piosenki Europejskiej odbyła się w 2007 r. i miała zasięg powiatowy. W kolejnych latach konkurs adresowany był do gimnazjalistów z ośmiu powiatów z terenu trzech województw. Od 2015 r. festiwal ma charakter ogólnopolski.

Jako główne cele imprezy organizatorzy wskazują zwiększenie poczucia przynależności młodzieży do Unii Europejskiej, ich muzyczną aktywizację i promocję talentów.

Montaż filmowy z utworami zwycięzców XIII FPE można obejrzeć na kanale youtube.

AW