Po śladach Pauliny
Co jest treścią tej niecodziennej nowenny?
Przez dziewięć niedziel będziemy poznawać rysy duchowości Pauliny Marii Jaricot. Lubię cytować wypowiedź jednego z teologów duchowości, który mówił, że duchowość jest jak linie papilarne. Każdy z nas ma swoją i niepowtarzalną, ale jednak duchowość katolicka jest jedna i zasadniczo różni się od duchowości np. Dalekiego Wschodu czy islamu. W naszej nowennie będziemy ukazywać rysy duchowości charakterystyczne dla każdego katolika.
W szczegółach i detalach są pewne różnice, ale w swej istocie duchowość katolika powinna odznaczać się: zaufaniem Bożej opatrzności, umiłowaniem Jezusa Chrystusa, pokornym przyjęciem krzyża, pobożnością eucharystyczną, naśladowaniem Maryi, posłuszeństwem, właściwym wykorzystaniem dóbr materialnych, zapałem misyjnym i dążeniem do jedności.
W tekstach nowenny mamy ukazane, jak te rysy duchowości objawiały się w życiu Pauliny Jaricot. W strukturze każdego dnia nowenny poznajemy fragment z jej pism, rozważamy jeden z elementów duchowości i zanosimy prośby. Ponieważ dostrzegamy zło i dramat wojny, w nowennie zawarta jest także modlitwa o pokój.
Jakie są jej cele?
Wiele lat temu na spotkaniu z kołami Żywego Różańca w pewnej parafii, po konferencji o Paulinie Jaricot, jedna z kobiet zapytała mnie: „To my pochodzimy w końcu od św. Dominika czy od tej Francuzki, o której ksiądz opowiadał?”. To pytanie utwierdziło mnie w przekonaniu, jak niewiele osób zna historię powstania Żywego Różańca i jego założycielkę. Jeszcze kilka lat temu największa wspólnota modlitewna praktycznie nie znała biografii tej, która z Różańca chciała uczynić modlitwę wszystkich.
Jednym z celów nowenny jest więc ukazanie postaci Pauliny Jaricot. Mam nadzieję, że w wielu kościołach pojawi się baner z jej portretem i wymienionymi w punktach rysami jej duchowości. ...
AWAW