Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Po śladach Pauliny

Rozmowa z ks. kan. dr. Pawłem Wiatrakiem, współautorem diecezjalnej nowenny przed beatyfikacją służebnicy Bożej Pauliny Jaricot.

Co jest treścią tej niecodziennej nowenny?

Przez dziewięć niedziel będziemy poznawać rysy duchowości Pauliny Marii Jaricot. Lubię cytować wypowiedź jednego z teologów duchowości, który mówił, że duchowość jest jak linie papilarne. Każdy z nas ma swoją i niepowtarzalną, ale jednak duchowość katolicka jest jedna i zasadniczo różni się od duchowości np. Dalekiego Wschodu czy islamu. W naszej nowennie będziemy ukazywać rysy duchowości charakterystyczne dla każdego katolika.

W szczegółach i detalach są pewne różnice, ale w swej istocie duchowość katolika powinna odznaczać się: zaufaniem Bożej opatrzności, umiłowaniem Jezusa Chrystusa, pokornym przyjęciem krzyża, pobożnością eucharystyczną, naśladowaniem Maryi, posłuszeństwem, właściwym wykorzystaniem dóbr materialnych, zapałem misyjnym i dążeniem do jedności.

W tekstach nowenny mamy ukazane, jak te rysy duchowości objawiały się w życiu Pauliny Jaricot. W strukturze każdego dnia nowenny poznajemy fragment z jej pism, rozważamy jeden z elementów duchowości i zanosimy prośby. Ponieważ dostrzegamy zło i dramat wojny, w nowennie zawarta jest także modlitwa o pokój.

 

Jakie są jej cele?

 

Wiele lat temu na spotkaniu z kołami Żywego Różańca w pewnej parafii, po konferencji o Paulinie Jaricot, jedna z kobiet zapytała mnie: „To my pochodzimy w końcu od św. Dominika czy od tej Francuzki, o której ksiądz opowiadał?”. To pytanie utwierdziło mnie w przekonaniu, jak niewiele osób zna historię powstania Żywego Różańca i jego założycielkę. Jeszcze kilka lat temu największa wspólnota modlitewna praktycznie nie znała biografii tej, która z Różańca chciała uczynić modlitwę wszystkich.

Jednym z celów nowenny jest więc ukazanie postaci Pauliny Jaricot. Mam nadzieję, że w wielu kościołach pojawi się baner z jej portretem i wymienionymi w punktach rysami jej duchowości. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł