Diecezja
KS/Podlasie24.pl
KS/Podlasie24.pl

Po stronie prawdy i dobra

W czwartek 27 kwietnia bp Kazimierz Gurda powołał Diecezjalną Rodzinę Szkół im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele Mszą św., której przewodniczył biskup siedlecki. Przybyły na nie reprezentacje dziesięciu placówek, które przystąpiły do rodziny: dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i poczty sztandarowe. W homilii ksiądz biskup przybliżył postać Prymasa Tysiąclecia. - Bł. kard. Stefan Wyszyński stanął po stronie prawdy i dobra. Bronił Polski i Kościoła - podkreślił. W nawiązaniu do liturgii słowa biskup wskazał, że dziś ważne jest, aby był ktoś, kto pokaże nam nasze życie w perspektywie, jaką pozostawił Jezus Chrystus. Taką postacią, szczególnie dla pokolenia rodziców i dziadków, jest Prymas Wyszyński.

– Na pytania, niepokoje, cierpienia, jakie dotykały wielu Polaków, odpowiadał bł. S. Wyszyński, gdy był księdzem, biskupem lubelskim i warszawskim, gdy był prymasem Polski. On sam odczytywał owe wydarzenia w świetle nauki Jezusa Chrystusa i tłumaczył pokoleniu, w którym żył, że każdy w swym życiu musi postawić na Jezusa i na Maryję, bo w Nich jest zwycięstwo nad trudnościami i cierpieniem, nadzieja na odzyskanie utraconej wolności politycznej i religijnej – podkreślił ksiądz biskup.

– Prymas Wyszyński uczył swe pokolenie patrzenia na Jezusa Chrystusa i widzenia siebie, swego życia rodzinnego, społecznego i indywidualnego w świetle Ewangelii. On ukazywał Chrystusa, w którym człowiek może zrealizować swe najbardziej wzniosłe cele i pragnienia. Pokazywał Maryję, Matkę Jezusa, jako opiekunkę wszystkich, którzy wraz z Jezusem cierpieli, pokonywali zło, zachowywali nadzieję – akcentował bp Kazimierz Gurda. Zaznaczył, że aby zrozumieć rzeczywistość, w jakiej żyjemy współcześnie, pokonać trudności, podjąć walkę o zachowanie wiary w Boga, odnaleźć sens życia, potrzebujemy patrzeć na Chrystusa, Maryję i Kościół, w których Chrystus jest obecny i działa.

 

Dziesięć szkół

Dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Placówek Oświatowych w Siemieniu. Porozumienie o powołaniu Diecezjalnej Rodziny Szkół noszących imię bł. kard. S. Wyszyńskiego podpisali bp Kazimierz Gurda, kanclerz Kurii Diecezjalnej Siedleckiej ks. kan. Jan Babik, dyrektor Wydziału Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej ks. kan. Paweł Kindracki oraz dyrektorzy dziesięciu szkół podstawowych noszących imię bł. kard. S. Wyszyńskiego: w Dziewulach, Świdrach, Głoskowie, SP nr 8 w Siedlcach, Radoryżu Smolanym, Szóstce, Krzewicy, Gończycach, Gocławiu, i Siemieniu.

Dekret Biskupa Siedleckiego o powołaniu Diecezjalnej Rodziny Szkół bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odczytał kanclerz kurii.

Tego dnia rozstrzygnięto również II Diecezjalny Konkurs o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim. Jego wyniki podamy w przyszłotygodniowym wydaniu „Echa Katolickiego”

 

Piękny przykład

Do Diecezjalnej Rodziny Szkół im. bł. kard. S. Wyszyńskiego przystąpiło dziesięć szkół noszących imię Prymasa Tysiąclecia gotowych wspierać się w realizacji programu wychowawczego opartego na wartościach, które bł. S. Wyszyński głosił i którymi się kierował. Placówki te chcą podejmować inicjatywy wychowawcze wspomagające rodziców w wychowaniu ich dzieci; dawać dzieciom i młodzieży szansę na ukształtowanie pięknej i odważnej osobowości; wychowywać i przygotowywać do pracy, mądrych i odpowiedzialnych obywateli naszej ojczyzny.

Głównym celem działalności szkół należących do rodziny ma być promowanie wiedzy o życiu, działalności i dziedzictwie bł. kard. S. Wyszyńskiego oraz propagowanie idei i wartości uosabianych przez Prymasa Tysiąclecia. W tę działalność będzie wchodziła współpraca i wymiana doświadczeń pomiędzy szkołami, a także kształtowanie postaw moralnych, społecznych i patriotycznych zgodnych z nauczaniem bł. kard. S. Wyszyńskiego – zarówno u dzieci i młodzieży, jak również nauczycieli, wychowawców i rodziców.

XMW