Sport

Pobiegli dla Niepodległej

Nie liczyły się rekordy ani zajęte miejsca, chodziło o upamiętnienie ważnego wydarzenia.

W przeddzień narodowego święta odbył się XIV Bieg Niepodległości. Do startu zgłosiło się ok. 200 uczestników dorosłych i prawie setka dzieci. Bieg tradycyjnie został zorganizowany na ul. Przemysłowej. - To najlepsza lokalizacja. Odcinek jest prosty i nie ma problemu z czasowym wyłączeniem ulicy z ruchu - mówi burmistrz Ryk Jarosław Żaczek, który wraz Centrum Kultury i Sportu w Rykach był współorganizatorem wydarzenia.

Tegoroczny bieg patronatem objął również marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, a całość wpisała się w projekt „Warto być Polakiem”.

 

Duże i małe puchary

Organizatorzy podzieli bieg na dwie kategorie. Najmłodsi mieli do pokonania 80 metrów. Dzieci w wieku do dziesięciu lat biegały na dystansie 200 m, a młodzież do 18 roku życia rywalizowała na 400 m. Natomiast w dorośli zmierzyli się na dystansie 5 km.

Bieg cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców powiatu ryckiego, ale też Puław, Lublina, Warszawy, a nawet Wrocławia. Wszyscy otrzymali od burmistrza pamiątkowe medale, a zwycięzcy – puchary.

Wśród dzieci w grupie „skrzatów” najlepsi okazali się: Lena Szewczyk i Aleksander Ćwikła. W grupie „urwis” pierwsi przybiegli: Nikola Tyszkiewicz i Antoni Piszczek. Wśród „juniorów” zwyciężyli – Nikola Szewczyk i Nikodem Kamiński, a „nastolatków” – Kinga Jaguś i Mateusz Chmura. Mały puchar otrzymała najmłodsza uczestniczka – dwuipółletnia Jadzia Kowalska. Nagrodzono też najciekawiej przebrane dzieci: Nikolę Tyszkiewicz, Franciszka Kornackiego i Oskara Gustawa. Natomiast wśród dorosłych zwyciężyli Adela Błaszczyk i Andrzej Starzyński. – Fajnie się biegło. Szkoda, że nie pobiłem zeszłorocznego rekordu – dodał A. Starzyński, dla którego był to kolejny start w Rykach.

 

Coraz więcej dzieci

Inicjatywa biegowego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości sięga 2010 r. – Na taki pomysł wpadliśmy wspólnie z ówczesnym starostą Leszkiem Filipkiem i sołtys tego osiedla Elżbietą Wereszką. Wspierał nas też wtedy jeszcze poseł J. Żaczek. W pierwszym biegu wzięło udział zaledwie dziesięć osób, ale z roku na rok uczestników było więcej, aż w końcu wprowadziliśmy podział na kategorię dziecięcą i dorosłych. Dziś cieszę się, że pomysł chwycił i trwa już 14 lat. Przez ten czas tylko raz z powodu pandemii nie udało się przeprowadzić biegu. A najbardziej cieszy mnie to, że zapisuje się coraz więcej dzieci – przyznała radna miejska Irena Jeżewska, która rokrocznie funduje uczestnikom biegu słodycze.

Dla burmistrza Ryk szczególnie cenny jest patriotyczny charakter wydarzenia. –  Chcemy w ten sposób upamiętnić odzyskanie niepodległości i twórców Niepodległej. Wynik nie jest najistotniejszy.

Ważne, że jesteśmy tu wszyscy dla naszej Polski. Za rok bieg odbędzie się już po raz 15. Z okazji jubileuszu postaramy się, by był szczególny. Już dziś zapraszam do udziału – dodał J. Żaczek.

Tego samego dnia w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbył się również w kinie Renesans koncert galowy połączony z rozstrzygnięciem konkursu piosenki patriotycznej.

Tomasz Kępka