Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Pobiegli w szczytnym celu

Pogoda nie dopisała, lecz mimo to nie zabrakło ciekawych inicjatyw i osób chętnych do uczestniczenia w nich.

Wśród najbardziej interesujących imprez, które 19 i 20 czerwca odbywały się w centrum miasta oraz w amfiteatrze na Zarzeczu, można było znaleźć m.in. prezentacje zespołów tańca nowoczesnego, koncert w wykonaniu kwintetu dętego oraz występ rockowej grupy Popiół. Zespół Dwie Korony zaprezentował najlepsze przeboje Krzysztofa Klenczona i Czerwonych Gitar. Miłośnicy muzyki klasycznej mieli natomiast okazję wysłuchać koncertu fortepianowego z okazji 200 rocznicy urodzin Chopina, a najmłodsi uczestnicy spotkania – wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanym pokazie magii i iluzji oraz baniek mydlanych.

W niedzielę rozpoczęto główne uroczystości, które zainaugurowano Mszą św. w intencji miasta, odprawioną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Następnie, mimo deszczowej aury, ulicami Garwolina przeszedł barwny korowód. Ważnym punktem obchodów był bieg uliczny „Avon kontra przemoc – biegnij w Garwolinie”. Na starcie stawiło się ponad 450 amatorów sportu, którzy mieli do pokonania dziesięciokilometrową trasę. Odcinek ten najszybciej przebiegł Joel Komen z Kenii (10 km pokonał w czasie 30:13 min), a wśród pozostałych uczestników, którzy również dotarli do mety, był m.in. włodarz miasta oraz dyrektor operacyjny AOP Jerzy Glinkowski. Bieg stanowił inaugurację ogólnopolskiej Wielkiej Kampanii o Godność – Avon kontra przemoc. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet.

Na zakończenie dwudniowego święta wystąpiła Kasia Kowalska wraz z zespołem, a późnym wieczorem w niebo wystrzeliły fajerwerki.

GU