Aktualności
Pochówek dzieci utraconych

Pochówek dzieci utraconych

W piątek, 17 października, o 12.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się pogrzeb dzieci utraconych. Mszy św. przewodniczyć ma bp Kazimierz Gurda.

Po Eucharystii ciała dzieci zmarłych w wyniku naturalnego poronienia, których rodzice z jakichś względów nie zabrali ze szpitala, aby dokonać pochówku osobiście, zostaną złożone w grobie na cmentarzu przy ul. Janowskiej.

Dla rodziców, a szczególnie matek, strata ciąży czy urodzenie martwego dziecka jest bolesnym i trudnym do przeżycia wydarzeniem. Taka sytuacja rodzi wiele problemów na poziomie osobowości i psychiki, ale także na poziomie wiary. Rodzice zadają sobie pytanie o los dzieci, ich życie wieczne, zbawienie – bo przecież zmarły bez chrztu. Aby poradzić sobie z tymi problemami, potrzeba nieraz pomocy terapeutycznej, jednak przede wszystkim duchowej. Międzynarodowa Komisja Teologiczna w kwietniu 2007 r. wydała dokument „Nadzieja zbawienia dzieci zmarłych bez chrztu”, w którym stwierdzono, że dzieci zmarłe bez chrztu dostępują zbawienia, a miłosierdzie Boże obejmuje wszystkich.]

Więcej w papierowym wydaniu „EK”

JAG