Rozmaitości
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Pochwal się swoim produktem

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Jego lokalny finał odbędzie się 15 lipca na zamku w Janowcu.

Celem konkursu jest promocja żywności wytwarzanej przez rodzimych producentów z wykorzystaniem tradycyjnych technologii w oparciu o lokalne surowce. – Organizowany od 2000 r. konkurs udowodnił, jak wspaniałą i oryginalną żywność mogą zaoferować polscy producenci konsumentom we wszystkich krajach Unii Europejskiej i poza nią. Ogromnie satysfakcjonujący jest także fakt, że wokół nagrodzonych w konkursie wyrobów, m.in. oscypków i innych serów z Podhala, serów z Korycina i Wiżajn, wędlin z Małopolski, wiśni z Doliny Środkowej Wisły czy truskawek z Kaszub, powstały grupy producenckie, konsorcja i inne formy wspierania produktu regionalnego w jego drodze do zarejestrowania w europejskim systemie produktów regionalnych i tradycyjnych. Nasi laureaci mogą poszczycić się dziś unijnymi oznaczeniami, takimi jak Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne czy Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, a także znakiem krajowym „Jakość Tradycja”. Przeważająca większość produktów wyłonionych i nagrodzonych w konkursie wpisana jest także na Listę Produktów Tradycyjnych przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi – chwalą się organizatorzy.

Wpisani na listę

W ubiegłorocznym finale regionalnym wzięło udział 101 wystawców ze 123 produktami oraz w części gastronomicznej siedmiu producentów z klasycznymi, dwudaniowymi obiadami. Ogólnopolskie tytuły „Perła 2011” otrzymali: Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Gminy Fajsławice za „zupę chłopską”, Janina Bańka z Kraśnika za „gruszkę suszoną kraśnicką” oraz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie za „chłodnik lubelski” i „pierś kaczki z gryczakiem, szparagami oraz pieczonym jabłkiem”.

„Klucz do Polskiej Spiżarni” – honorowe wyróżnienie przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla promocji rodzimych produktów – trafił do Marianny Wiktorowicz, prezesa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Baranowie, która na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi umieściła aż sześć rodzajów wyrobów wędliniarskich.

W kilku kategoriach

Konkurs ma charakter otwarty. Przystąpić może do niego każdy producent wyrobów regionalnych i tradycyjnych, spełniający kryteria konkursowe. Jury oceni zgłoszone produkty w dwóch kategoriach: regionalny tradycyjny produkt żywnościowy oraz regionalna tradycyjna potrawa kuchni polskiej w ofercie placówek gastronomicznych. Dla zwycięzców przewidziane są cenne nagrody rzeczowe. Laureaci finału regionalnego będą mogli ubiegać się o statuetkę „Perły 2012”, która zostanie wręczona podczas targów Polagra w Poznaniu. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 maja. Dokumenty, które należy wypełnić, znajdują się na stronie www.lubelskie.pl. Szczegółowych informacji udziela Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, tel. (81) 44-16-538.

Organizatorami konkursu są Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz DRiŚ Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Kinga Ochnio