Region
Źródło: KN
Źródło: KN

Pociągi w Radzyniu? Być może już w czerwcu!

Jest nadzieja, że pociągi InterCity relacji Lublin - Warszawa już od czerwca zatrzymywać się będą na stacji w Bedlnie Radzyńskim. Takie deklaracje ze strony przedstawicieli władz różnych instytucji związanych z transportem kolejowym padły podczas spotkania roboczego.

Zapowiedź włączenia się w przedsięwzięcie padła ze strony włodarzy gminy, miasta i powiatu. To, czy pociągi na stałe zatrzymywać się będą w Bedlnie, zależy od mieszkańców - a konkretnie od tego, czy będą korzystać ze stacji.

O wadze spotkania świadczyć może liczna obecność przedstawicieli władz samorządowych, wojewódzkich oraz różnych instytucji związanych z transportem kolejowym. W spotkaniu roboczym oprócz zainteresowanych mieszkańców uczestniczyli m.in.: prezes Stowarzyszenia Ekspertów i Menadżerów Transportu Szynowego Józef Marek Kowalczyk, dyrektor PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Lublinie Zygmunt Grzechulski, naczelnik działu sprzedaży Przewozów Regionalnych sp. z o.o. Zofia Dziewulska, naczelnik PKP Nieruchomości Witold Stonio, doradca wojewody lubelskiego Konrad Sawicki, Jarosław Kwasek, wójt Wiesław Mazurek, burmistrz Jerzy Rębek, starosta Lucjan Kotwica.

Okno na świat

Stacja w Bedlnie Radzyńskim jest nieczynna od 20 lat. Od tego czasu uległa znacznej degradacji. Pociągi mogłyby być oknem na świat dla Radzynia i okolicznych gmin, a przynajmniej znacznie ułatwić komunikację ich mieszkańcom. Okazją do wznowienia ruchu – przynajmniej na dwa lata – jest remont obecnej trasy kolejowej z Lublina do Warszawy. Od czerwca pociągi na tej trasie będą jeździć przez Lubartów, Parczew, Łuków, a także przez Bedlno Radzyńskie, ale tu pierwotnie nie zaplanowano przystanku. Jak wiadomo, starania władz samorządowych o to, by kolej zatrzymywała się w Bedlnie, trwały od marca 2016 r.

Kluczowa jest frekwencja

Dyrektor PKP PLK S.A. w Lublinie Z. Grzechulski podkreślił wielkie zasługi w podjęciu tematu uruchomienia stacji kolejowej w Bedlnie pochodzącego z gminy Radzyń – a konkretnie z Płudów – Józefa Kowalczyka: – Położył się w pokoju prezesa przewozów InterCity Marka Chraniuka i powiedział, że nie ruszy się stąd, dopóki ten nie wyda decyzji o zatrzymaniu się pociągów w Bedlnie – zdradził dyrektor Z. Grzechulski. Przekonywał też mieszkańców, że do utrzymania stacji kluczowa jest frekwencja: – Waszą rolą jest pokazanie, że pociąg nie na darmo przejeżdża przez tę stację i zatrzymuje się na niej – zwrócił się do miejscowych.

Zadania rozdzielone

Finałem spotkana były ustalenia wstępne, których celem jest doprowadzenie stacji do stanu używalności. Kolej m.in. wymieni słupy oświetleniowe, poukłada kable i zmodernizuje peron.

Remont elewacji, dachu oraz stolarki okiennej – to m.in. zadania, jakie weźmie na siebie spółka PKP PLK S.A. Samorządy mają zapewnić komunikację między stacją w Bedlnie a Radzyniem oraz zadbać o wnętrze stacji

KN