Aktualności
Pociągiem z Siedlec do Pragi?

Pociągiem z Siedlec do Pragi?

Jeśli uda się wprowadzić te połączenia na tory, to w podróżach czeka nas prawdziwa rewolucja. Prywatny czeski przewoźnik Leo Express zyskał pozwolenie na kolejną trasę - tym razem z Pragi przez Katowice i Warszawę do Terespola.

O wydaniu zezwolenia poinformował Urząd Transportu Kolejowego, który podał też oficjalną listę stacji, na których czeski przewoźnik będzie mógł zatrzymać swoje pociągi. To kolejno: Zebrzydowice, Pszczyna, Tychy, Katowice Ligota, Katowice, Sosnowiec Główny, Dąbrowa Górnicza, Zawiercie, Włoszczowa Północ, Opoczno Południe, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Łuków oraz Terespol.

Codziennie na tej trasie uruchamiane mają być cztery pary pociągów, a pozwolenie jest ważne do 10 grudnia 2024 r. Jak poinformował UTK, „nowa usługa Leo Express Global powinna przede wszystkim stanowić odpowiedź na dotychczas niezaspokojone potrzeby podróżnych, w szczególności w zakresie przejazdów na terytorium innego państwa”.

– Cieszę się, że mogłem wydać kolejną decyzję otwartego dostępu – mówi dr inż. Ignacy Góra, prezes UTK. – Zwiększenie konkurencyjności na polskich torach powinno służyć przede wszystkim pasażerom – zaznacza.

Na razie nie wiadomo, kiedy pociągi czeskiego przewoźnika miałyby się pojawić na trasie do Warszawy i Terespola. Nie są znane też ceny biletów, chociaż należy się spodziewać, że będą konkurencyjne w stosunku do tych oferowanych przez krajowego monopolistę, czyli PKP Intercity.

MD