Pod opieką archanioła
W sobotę na pl. Wolności odbył się tradycyjny Jarmark Michałowy. Na stoiskach można było kupić dosłownie wszystko, zaczynając od domowych wędlin i naturalnych soków, kończąc na koronkach i drewnianych zabawkach. Niedziela upłynęła pod znakiem rajdu rowerowego im. J.I. Kraszewskiego i miejskiej procesji - od figury św. Michała Archanioła do kościoła noszącego jego wezwanie.
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4
Kulminacyjne uroczystości miały miejsce w poniedziałek. O 10.00 rozpoczęła się Msza odpustowa, której przewodniczył ordynariusz naszej diecezji bp Kazimierz Gurda. Eucharystię koncelebrowało kilkunastu kapłanów.
Walka trwa…
Biskup przypominał, że św. Michał Archanioł przewodzi hufcom anielskim w walce z diabłem.
– Ostateczne zwycięstwo nad szatanem zostało dokonane przez Jezusa na drzewie krzyża, jednak człowiek, dopóki będzie żył na ziemi, musi przeżywać dramat wyboru pomiędzy dobrem i złem, prawdą i fałszem; będzie musiał wyraźnie stawać albo po stronie Boga, albo po stronie jego nieprzyjaciela, czyli szatana – podkreślał. – Każdy z nas codziennie musi wybierać. Szatan ciągle działa, opanowuje serce i ludzki rozum, jest inteligentny, przekonywujący, potrafi zło przedstawić jako dobro. Zachęca, by bardziej zawierzyć wróżbom niż Bożemu słowu, by zamiast medalika nosić talizmany, amulety czy pokemony, by wchodzić w świat magii przez czytanie Harry’ego Pottera. Działanie złego ducha wyraża się dziś przede wszystkim w tym, że człowiek zaczyna fascynować się złem, niszczeniem dobra i rodziny, poddaje się fascynacji zabijaniem i śmiercią, a stąd biorą się wojny, aborcja i eutanazja. Człowiek ulega złudnemu szczęściu ofiarowanemu w zamian za niewłaściwe wykorzystanie wolności i odejście od Boga – przestrzegał pasterz Kościoła siedleckiego.
W dowód wdzięczności
Po Eucharystii otwarto Centrum Integracji Społecznej i odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą ks. kan. Zbigniewowi Bieńkowskiemu. Zawieszono ją na budynku stojącym przy ulicy Janowskiej 14. Imieniem dawnego proboszcza parafii św. Anny nazwano też jedną z bialskich ulic. – Dla nas jest to niesamowite przeżycie i wyróżnienie. Stryjek dbał o miasto i teraz ono mu się odwdzięcza. Z pewnością zasłużył na taką pamięć, był oddany ludziom i swojej parafii – wspominał ks. Zbigniewa jego bratanek Artur Bieńkowski.
Z tak uroczystych obchodów dni patrona miasta zadowolony był także jego włodarz. – Te dni integrują mieszkańców Białej Podlaskiej wokół wartości związanych z naszym patronem. Chcemy, by miasto było silną strukturą samorządową. Dziś Biała jest bardzo zróżnicowana. Największym problemem jest brak miejsc pracy. Trzeba jednak powiedzieć, że miasto zmienia się, z roku na rok jest piękniejsze. Usługi, które oferuje, są na bardzo wysokim poziomie – stwierdził prezydent A. Czapski.
Obchody zamknęła uroczysta sesja rady miasta i biegi sztafetowe.
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}