Diecezja
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Pod opieką świętego z Pietrelciny

W sobotę, 12 marca, podczas rekolekcji wielkopostnych w parafii pw. Trójcy Świętej w Połoskach odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wspólnota wzbogaciła się o relikwie pierwszego stopnia św. o. Pio, które pochodzą ze stygmatów zakonnika z Pietrelciny.

Uroczystej intronizacji połączonej z instalacją relikwii dokonał proboszcz parafii ks. Leszek Walęciuk przy współudziale licznie zgromadzonego duchowieństwa: ks. kan. Romana Sawczuka, proboszcza parafii Piszczac, ks. Henryka Szustka, proboszcza parafii Tuczna, ks. Grzegorza Cholewy, proboszcza parafii Choroszczynka.

W uroczystościach udział wzięli także ks. prałat Tadeusz Karwowski z Międzyrzeca Podlaskiego i o. Roman Nisiewicz OMI z sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności, który jako rekolekcjonista wygłosił kazanie. Przedstawiając życie i dzieło św. o. Pio, zwrócił szczególną uwagę na jego wewnętrzne zjednoczenie z Jezusem Chrystusem wyrażające się najbardziej we współcierpieniu ze Zbawicielem dla zbawienia ludzkości.

Przytulić do serca

Uroczystość uświetnił doniosłym śpiewem parafialny chór, a także druhowie strażacy, którzy przybyli w galowych strojach z pocztem sztandarowym. Podczas wydarzenia proboszcz parafii jak kapelan strażaków podziękował druhom za wybór do zarządu gminnego OSP w Piszczacu. Na zakończenie Mszy św. wierni ustawili się w długiej kolejce, by móc ucałować i przytulić do serca relikwie świętego stygmatyka.

Instalacja zgromadziła wielu dostojnych gości. Przyjechał m.in. wojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, Kawalerowie Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie: dr Czesław Sudewicz i dr Jan Hałabuda, a także samorządowcy, prawnicy, lekarze itd. Pisma gratulacyjne przysłał m.in. sekretariat stanu Stolicy Apostolskiej, postulator generalny ds. świętych Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów z Rzymu.

Znak jedności z Kościołem

W trwającym Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia Bożego warto nadmienić, iż parafia pw. Trójcy Świętej w Połoskach posiada złożoną przez św. Jana Pawła II przy Drzwiach Świętych Bazyliki św. Piotra na Watykanie na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 cegłę, którą wyjęto w momencie otwarcia Świętej Bramy przez Ojca Świętego Franciszka na początku Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia 2015-2016. Ten niezwykły prezent został ofiarowany przez archiprezbitera Bazyliki św. Piotra na Watykanie kard. Angela Comastriego proboszczowi parafii jako znak głębokiej jedności z Kościołem rzymskim i uczestnictwa w dobrach duchowych jubileuszu z życzeniem, aby święty rok wypełnił serca wiernych pokojem. Relikwia została umieszczona w drzwiach kościoła w Połoskach, ustanawiając tym samym Jubileuszowe Drzwi Miłosierdzia Bożego w parafii.