Kultura

Pod Siedlcami w Wiśniewie…

Od dwóch dekad jest wizytówką gminy, rozsławiając ją nie tylko na folklorystycznych scenach krajowych, ale i zagranicznych. W niedzielę 24 listopada Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” świętował 20-lecie działalności.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego, którą sprawował proboszcz parafii ks. kan. dr Marek Matusik. Następnie w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie życzenia i gratulacje członkom zespołu złożyli m.in.: wicestarosta powiatu siedleckiego Małgorzata Cepek, wójt gminy Wiśniew Barbara Rybaczewska, burmistrz miasta i gminy Mordy Łukasz Wawryniuk. Natomiast członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska wręczyła zespołowi pamiątkowy medal „Pro Masovia”.

Odzyskać dziedzictwo

Wiśniewiacy od lat kultywują regionalne zwyczaje, pieśni i tańce, zachowując autentyczność kultury swojej miejscowości. Historia powstania zespołu sięga lat przedwojennych, jednak nie zachowały się ani wspomnienia, ani notatki z tamtego okresu. Mieszkańcy pamiętają więc nieco późniejsze występy Wiśniewiaków. – Moja mama śpiewała w zespole w latach 60 ubrana wówczas w autentyczny strój ludowy – opowiada Anna Montewka, członkini ZL „Wiśniewiacy”. Dziś repertuar jest nieco inny, zmienił się też wizerunek sceniczny grupy. – Kiedyś dominowały przede wszystkim piosenki ludowe, np. „Wstał Jasio rano” czy „Chmura idzie od Wiśniewa”, utwory z Domanic, Przesmyk oraz całego terenu powiatu siedleckiego. Mieliśmy specjalny śpiewnik z zapisem nutowym i tekstem – wspomina A. Montewka, która występuje z Wiśniewiakami od 2003 r., czyli od momentu ich reaktywacji.

Nie wszystkie pieśni przetrwały, dlatego marzeniem członków zespołu jest ich odnalezienie. Podobnie jest w przypadku strojów ludowych. – Do dzisiaj zachowały się autentyczne tkane zapaski, czyli fartuchy w typowych dla tego terenu kolorach: czarnym, czerwonym i białym. Nie wiadomo, czy gdziekolwiek przetrwały inne elementy, np. spódnice kratówki, również w tych samych barwach co zapaski. Aktualny ubiór jest mocno unowocześniony, jednak z zachowaniem bieli, czerni i koloru czerwonego – podkreśla A. Montewka.

 

Od pokoleń

Duże zasługi w utrwalaniu dziedzictwa kulturowego regionu ma dawny wieloletni kierownik muzyczny Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy”, nauczyciel gry na instrumentach, a także członek Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz kierownik kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Chodowiacy” Zbigniew Myrcha. To imieniem tego zmarłego w 1997 r. krzewiciela folkloru nazwano w 2008 r. śpiewającą grupę z Wiśniewa. Potem na jej czele stanął Stanisław Wróblewski. Wieloletni dyrektor GOK-u był pomysłodawcą Mazowieckiego Festiwalu Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie”, który po raz pierwszy odbył się w 2007 r. Impreza ta skupia pasjonatów muzyki ludowej z całej Polski. Od 2008 r. S. Wróblewski prowadził wspólnie z choreografem dziecięcy zespół taneczny. Wydał również dwa śpiewniki: „Piosenki chodnikowe” oraz „Pod Siedlcami w Wiśniewie”. – Od czasu naszych ponownych występów, tj. od stycznia 2004 r., kiedy Wiśniewiakami kierował S. Wróblewski, zauważyłam, że rozwijamy się wokalnie. Pan Stanisław towarzyszył nam podczas występów scenicznych, grając na akordeonie. Od niedawna rolę kierownika pełni Wojciech Ostrowski, przygrywając na tym samym instrumencie. Udział w pracach zespołu przynosi mi radość, a w związku z tym, że moja rodzina mieszkała w Wiśniewie od pokoleń, czuję się zobowiązana do pielęgnowania lokalnej tradycji – zaznacza A. Montewka.

 

W rytmie polki

Wiśniewiacy wykonują ludowe pieśni z południowego i wschodniego Podlasia oraz Mazowsza o różnej tematyce, m.in. dożynkowe, kolędy, pastorałki, kabaretowe, patriotyczne i biesiadne. Utworem, którego historia sięga 1936 r., jest śpiewana przez zespół przy różnych okazjach „Polka wiśniewska”. Pieśń została opracowana przez S. Wróblewskiego w kilku wersjach: na akordeon, kapelę oraz zespół śpiewaczy z kapelą. Znana w całym regionie polka została nagrana i wydana na płycie CD, oczywiście wybrzmiała również podczas jubileuszowego koncertu.

Zespół występował nie tylko podczas gminnych uroczystości. Śpiewał również na festiwalach, spotkaniach, przeglądach i festynach w całym regionie. W 2005 r. zajął pierwsze miejsce na XV Tradycjach Wielkanocnych w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, a w 2007 r. – drugą lokatę w IV Konkursie Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych Mazowsza i Podlasia w Sterdyni. Wiśniewiaków, oczywiście, nie może zabraknąć na Mazowieckim Festiwalu Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie”, dożynkach i innych okolicznościowych uroczystościach.

JS