Region
Źródło: AWAS
Źródło: AWAS

Pod sztandarem wyklętych

Gimnazjum w Białej to pierwsza szkoła w Polsce, której będą patronować żołnierze wyklęci. Uchwałę w tej sprawie podjęła 21 stycznia rada gminy.

Uroczystość odbędzie się 1 marca, kiedy obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Takie przykłady kształtują postawy patriotyczne i kreują autorytety, których potrzeba młodzieży gimnazjalnej – tłumaczy wybór patrona dyrektor Zespołu Szkół w Białej Andrzej Prokopiuk.

Wsparcie wójta, parlamentarzystów i parafii

– Pomysł nadania szkole imienia żołnierzy wyklętych zrodził się kilka lat temu. Jednak dopiero teraz mogliśmy zrealizować nasze plany – wyjaśnia wicedyrektor placówki Grzegorz Karpiński, tłumacząc, że wiedza o żołnierzach wyklętych zaczęła się przebijać do szerszej świadomości Polaków głównie dzięki ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzony jest od trzech lat 1 marca.

Inicjatywę nadania placówce imienia walczących z komunizmem w latach 1944-1963 od samego początku popierał wójt radzyńskiej gminy Wiesław Mazurek. – Wspierają nas także poseł Jerzy Rębek i senator Grzegorz Bierecki poprzez Fundację „Kocham Podlasie”. Pomaga nam NSZZ „Solidarność”. Nieoceniona jest współpraca z parafią pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zwłaszcza z jej proboszczem ks. prałatem Romanem Wiszniewskim, a także z ks. Zbigniewem Rozmysłem, który jest katechetą w naszej szkole – mówi G. Karpiński.

Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, na której terenie leży szkoła w Białej, od lat mówi o dziedzictwie żołnierzy drugiej konspiracji, otacza ich modlitwą. Wystarczy tylko przypomnieć bogaty program obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w 2013 r. z udziałem kombatantów i grup rekonstrukcji historycznej, poruszającą drogę krzyżową poświęconą pamięci i modlitwie w intencji żołnierzy wyklętych, a także wystawę stworzoną przy współpracy ZS w Białej.

Odkłamać historię

Imię zostało zaakceptowane przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski. W uzasadnieniu wyboru patrona ZS w Białej czytamy: „Poprzez ten wybór wspólnie pragniemy odwołać się do tradycji walki o niepodległość naszego Kraju oraz uczcić pamięć żołnierzy tzw. II Konspiracji (…). Mimo mijającego ćwierćwiecza wolnej od komunistycznej dyktatury Polski, żołnierze wspomnianych formacji znaleźli tylko częściowe uznanie w społeczeństwie. Zakłamywana w okresie PRL prawda historyczna sprowadzała bohaterskie czyny „Żołnierzy Wyklętych” do roli bandyckich ekscesów wymierzonych w zmęczone wojną państwo. W świadomości społecznej pokutują efekty esbeckiej propagandy oczerniające bezkompromisową postawę ludzi, którzy nie zgodzili się ze zniewoleniem Ojczyzny”.

Przygotowując się do wielkiej uroczystości, którą zaplanowano na 1 marca, placówka podejmuje wiele inicjatyw i akcji edukacyjnych przybliżających społeczności szkolnej działalność patronów. Niedawno szkoła gościła historyka i publicystę Leszka Żebrowskiego, który szeroko przedstawił problematykę związaną z żołnierzami wyklętymi.

Uczniowie i nauczyciele włączają się też w działalność Stowarzyszenia Radzyń Wyklęty. Ponadto w placówce będzie prezentowana wystawa, odbędzie się konkurs historyczny, a na najbliższym spotkaniu z rodzicami wygłoszona zostanie prelekcja o tych, którzy walczyli z komunizmem latach 1944-1963. Szkołę odwiedzi także por. Tadeusz Mańko.

Władzom szkoły i gminy zależy, by nadanie gimnazjum imienia żołnierzy wyklętych miało nie tylko uroczystą oprawę, ale odbyło się w pełnej świadomości, jak ważną rolę odegrali ci ludzie w historii kraju i regionu.

To ważna chwila

– Wybór patrona jest sprawą ważną, bo wokół niego organizuje się wiele szkolnych działań, a przede wszystkim buduje model wychowawczy – mówi dyrektor A. Prokopiuk. – Gen. Emil Fieldorf „Nil”, rtm. Witold Pilecki, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” czy Danusia Siedzikówna „Inka”, których Polacy mogli poznać m.in. dzięki filmom i spektaklom teatralnym, ale też ich współtowarzysze z ziemi radzyńskiej, Lubelszczyzny i Podlasia, to dobre wzory dla naszej młodzieży – podkreśla.

Obecnie szkoła finalizuje starania o otrzymanie sztandaru. Wiosną, dzięki fundacji G. Biereckiego, na ścianie szkoły powstanie mural poświęcony działającym w okolicach Radzynia żołnierzom wyklętym. Gimnazjum w Białej będzie pierwszą w Polsce szkołą noszącą to imię. – Są w Polsce placówki, którym patronują osoby bądź organizacje związane z drugą konspiracją. Nasza szkoła będzie nosiła imię tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę – zaznacza G. Karpiński.

Anna Wasak