Historia
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Pod znakiem rocznic

Formą upamiętnienia przypadającej w tym roku 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej będą m.in. wystawa i prelekcja. Gminne Centrum Kultury w Kobylanach zachęca także do udziału w tegorocznej odsłonie Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.

Uroczystości z racji okrągłej rocznicy wybuchu wojny zaplanowano na niedzielę 8 września. O 18.00 w Dziele Międzyfortowym Kobylany I będzie miała miejsce prelekcja Józefa Dawidziuka pn. „Baza lotnicza w Małaszewiczach”. Bezpośrednio po wykładzie nastąpi otwarcie wystawy czasowej pt. „Złamane skrzydła”. - Podczas wystawy zostaną zaprezentowane skany 24 archiwalnych i unikatowych fotografii. Uwieczniono na nich wojskowe lotnisko w Małaszewiczach w okresie II wojny światowej - wyjaśnia Mariusz Siwagow, specjalista ds. imprez kulturalnych GCK. - Zdjęcia wykonane przez ówczesnego agresora i okupanta - nazistowskie Niemcy - dokumentują zniszczenia lotniska po bombardowaniach we wrześniu 1939 r. oraz infrastrukturę i życie codzienne w późniejszym okresie wojny - dodaje. Zaznacza też, iż celem klarownego przedstawienia tej ciekawej, a zarazem dramatycznej historii archiwalne obrazy zostaną ujęte w czasowych ramach.

Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane 8 września, pochodzą z prywatnej kolekcji Pawła Oleszczuka – znawcy i pasjonata regionalnej historii. Uzupełnieniem wystawy będą modele samolotów (np. PZL 37 „Łoś”, „Fokker”) stacjonujących na lotnisku w Małaszewiczach przed wybuchem wojny.

– Z kolei o 20.00 zapraszamy do sali konferencyjnej urzędu gminy Terespol w Kobylanach na koncert pn. „Cześć i chwała bohaterom” w wykonaniu zespołu Lustro z Radomia – zachęca M. Siwagow. -Artyści zaproponują widowni starannie dobrany zestaw pieśni partyzanckich, patriotycznych i wojskowych w nowym rockowym brzmieniu. Utwory w ciekawych aranżacjach z pewnością przypadną do gustu zarówno starszej, jak i młodszej publiczności – zauważa.

Podczas koncertu zespół zaprezentuje m.in. piosenki: „Po ten kwiat czerwony”, „Niebieskooka”, „Warszawskie dzieci”, „Biały krzyż” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Znany repertuar z pewnością zachęci do wspólnego śpiewania wszystkich uczestników spotkania. Na zakończenie niedzielnych obchodów odbędzie się pokaz tańca z ogniem w wykonaniu ulicznego Teatru Ognia „Antidotum” z Białej Podlaskiej.

 

Do biegu gotowi!

Tydzień później, tj. 15 września, GCK zaprasza do udziału w VII Letnim Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”. Odbywające się przy Prochowni w Kobylanach zawody z roku na rok – co potwierdzają ich pomysłodawcy – cieszą się coraz większym zainteresowaniem miłośników rekreacji na świeżym powietrzu. – Festiwal biegów jest to impreza skierowana zarówno do dzieci i młodzieży, jak też starszych amatorów biegania czy zawodowych biegaczy – tłumaczy M. Siwagow. Tegoroczne zawody rozpocznie o 13.00 „bieg malucha”, podczas którego dzieci z roczników 2014 i młodsze będą rywalizowały na odcinku 60 m. Zwieńczeniem festiwalu – tradycyjnie – okaże się bieg finałowy na dystansie 10 km.

Przedstawiciel centrum kultury zauważa jednocześnie, iż Letni Festiwal Biegów to nie tylko impreza sportowa. – Ze względu na charakter i liczne atrakcje towarzyszące biegom, „Wrota Wolności” to także przedsięwzięcie integrujące mieszkańców. Zawody stają się okazją do spotkań i spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu – dodaje.

Organizatorzy zapowiadają, że niedzielne biegi odbędą się bez względu na pogodę. Wśród przewidzianych tego dnia tzw. atrakcji towarzyszących jest ognisko z kiełbaskami, a dla dzieci m.in. bezpłatne dmuchańce i inne niespodzianki.

Zgłoszenia do udziału w biegach przyjmowane są poprzez formularz online dostępny na stronie Gminnego Centrum Kultury (www.gck.gminaterespol.pl) oraz urzędu gminy (www.gminaterespol.pl). Termin zapisów mija 13 września, o 14.00. Organizatorzy informują, iż mieszkańców gminy nie obowiązuje tzw. wpisowe, zaś pozostali biegacze są zobowiązani do uiszczenia opłaty startowej w wysokości 20 zł.

– W sąsiedztwie „mety” znajduje się pomnik „Wrota Wolności” składający się z trzymetrowego fragmentu muru berlińskiego – symbolu podziału Europy – oraz wmurowanej cegły ze Stoczni Gdańskiej – „kolebki Solidarności” – M. Siwagow nawiązuje do hasła Letniego Festiwalu Biegów. – Przesłaniem wydarzenia jest więc łączenie, integracja i wzajemny dialog pokoleń w myśl słów Jana Pawła II: „Solidarność – to znaczy: «jeden i drugi», a więc nigdy: «jeden przeciwko drugiemu»” – komentuje.

Zapraszamy do udziału!


„Wrota Wolności”

 

Co roku w ramach Letniego Festiwalu Biegów kilkuset zawodników rywalizuje na dystansach:

 

„bieg malucha”

– godz. 13.00 – bieg na 60 m (roczniki 2014 i młodsze);

 

„bieg przedszkolaka”

– godz. 13.10 – bieg na 100 m (rocz. 2012 i 2013);

– godz. 13.20 – bieg na 200 m (rocz. 2010 i 2011);

 

„bieg juniorów”

– godz. 13.30 – bieg na 400 m (rocz. 2008 i 2009);

– godz. 13.50 – bieg na 800 m (rocz. 2006 i 2007);

– godz. 14.00 – bieg na 3,333 km (do lat 16);

– godz. 14.30 – bieg na 3,333 km (17 lat i starsi);

– godz. 15.00 – bieg główny na 10 km (trzy pętle).

AW