Podaruj domek jerzykowi
– Bardzo nam zależy, aby już tej wiosny zostały powieszone pierwsze domki – mówią pomysłodawcy. – Na początek chcemy powiesić 20 budek. Na ten cel potrzebujemy przynajmniej 2 tys. zł. Dlatego ruszyliśmy z internetową zbiórką pieniędzy – dodają członowie stowarzyszenia.
Koszt jednej budki z trocinobetonu, która jest o wiele trwalsza niż drewniana, wynosi ok. 70 zł. Do tego potrzebne będą materiały do ich montażu. – W lutym 2020 r. spotkaliśmy się z Jarosławem Krogulcem, ornitologiem, głównym specjalistą ds. ochrony przyrody z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, aby pomógł nam wybrać najlepsze miejsca na lokalizację budek dla jerzyków – podkreślają.
Skrzynka dla jerzyka powinna mieć wymiary zbliżone do prostokąta o bokach 16x18x36 cm, z owalnym otworem wlotowym o wymiarach 3,5×6,5 cm. Budka nie może wisieć niżej niż na wysokości drugiego piętra, a bezpośrednio pod nią musi być co najmniej pięć metrów wolnej przestrzeni bez żadnych przeszkód w postaci anten czy barier. W związku z tym, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie.
Dawniej ptaki te gnieździły się w szczelinach skalnych i w dziuplach wysokich drzew, obecnie praktycznie cała populacja zamieszkuje osiedla mieszkalne. Jerzyki upodobały sobie szczególnie bloki, gdzie wyszukują otworów wentylacyjnych w stropodachach. Z powodu przeprowadzonych termomodernizacji budynków ptaki zostały pozbawione dostępu do schronień, a liczba przedstawicieli tego gatunku zaczęła maleć.
JS