Podbiły Tatry!
Sabałowe Bajania to ogólnopolski festiwal polskiego folkloru, który od 1967 r. odbywa się w Bukowinie Tatrzańskiej. Impreza cieszy się wielkim zainteresowaniem. Zjeżdżają na nią artyści z różnych stron Polski i świata. Głównym punktem wydarzenia jest konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych. W tegorocznej edycji, która trwała się od 6 do 8 sierpnia, wzięło udział 33 gawędziarzy, 49 instrumentalistów, 45 śpiewaków, 34 grupy śpiewacze z 11 województw. Powiat bialski reprezentowały: O. Spychel z Leśnej Podlaskiej i zespół Na swojską nutę z Zahorowa (gmina Piszczac). Oliwia wykonała na skrzypcach dwa utwory: ,,Oberka Zdzisława Marczuka’’ i ,,Polkę trzęsionkę’’. Jury doceniło jej talent, przyznając drugą nagrodę w kategorii „instrumentalistka”. Z kolei panie z zespołu Na swojską nutę zajęły trzecie miejsce w kategorii „zespoły śpiewacze - dorośli”.
O. Spychel to utalentowana 16-letnia skrzypaczka, która ze słuchu gra polki, oberki, mazurki. Miłością do tego instrumentu zaraził ja osiem lat temu znany w regionie muzyk Zdzisław Marczuk z Zakalinek. 16-latka, która na co dzień uczy się w klasie o profilu muzyczno-medialnym w IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej, ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Jej misją jest ocalenie od zapomnienia kultury ludowej regionu.
Z miłości do tradycji
Natomiast żeńska grupa śpiewacza Na swojską nutę powstała 27 lat temu. Początki nie były łatwe. Panie występowały w uszytych przez siebie strojach i jako jedyne w gminie Piszczac reprezentowały ją na każdej imprezie okolicznościowej. W dodatku ambicje wyprzedzały znajomość sztuki ludowej. „Lubimy śpiewać, bo śpiewali nasi przodkowie. Jak kiedyś wracało się z prac polowych czy siadało wieczorami na ławeczkach, wystarczyło na siebie spojrzeć, aby zaintonować podchwytywaną przez resztę pieśń. Nasz zespół powstał właśnie z miłości do tradycji. Nie czujemy się profesjonalistkami. Do wszystkiego dochodziłyśmy metodą prób i błędów. Zresztą nie znamy nut i zawsze śpiewamy ze słuchu” – podkreślała dwa lata temu w rozmowie z „Echem” szefowa grupy Halina Patrejko.
Zespół Na swojską nutę bierze udział w dożynkach gminnych, powiatowych, występuje na różnych uroczystościach okolicznościowych, parafialnych. Prezentuje się podczas biesiad nadbużańskich, sejmików wiejskich, przeglądach m.in. w Stoczku Łukowskim, spotkań folklorystycznych. Na swoim koncie ma pierwsze, drugie i trzecie miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym.
MD