Kościół
Źródło: JAG
Źródło: JAG

Podejmiesz wyzwanie?

Biskupi, jak co roku, zachęcają, by sierpień był miesiącem abstynencji. Jednak tym razem idą dalej i proponują 100 dni abstynencji z okazji 100 lat odzyskania niepodległości.

- Co roku prosimy o przeżycie sierpnia bez alkoholu. Jednak w tym jubileuszowym roku chcemy zaprosić Polaków do ambitniejszego działania, do ambitniejszej drogi - napisali biskupi w apelu zespołu komisji ds. apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych Episkopatu Polski na sierpień - miesiąc abstynencji 2018. - Czas od soboty 4 sierpnia do niedzieli 11 listopada 2018 r. to 100 dni. W tym roku odważnie prosimy: niech będzie to 100 dni abstynencji na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wolność kosztowała życie tak wielu Polaków. My dzisiaj nie musimy za Polskę umierać. Ale by chronić wolność i wspierać rozwój Polski i Polaków, musimy sobie wyznaczać ambitne cele - uzasadniają

Jednym z nich jest właśnie ochrona trzeźwości. Św. Jan Paweł II mówił nam, że . To prawda. Nie możemy zawieść w tej tak ważnej sprawie. Dlatego podejmijmy to wezwanie. To jest naprawdę egzamin z wolności i miłości do Ojczyzny!”.

 

Problem od lat

Historia Polski, tak trudna i pełna cierpień, nie jest wolna od alkoholu, w którym wielu badaczy upatruje źródła naszych kłopotów. W XIX w. problem rozprzestrzenił się w całej Europie, a to za sprawą wynalezienia wódki z ziemniaków, co spowodowało spadek jej ceny. Wódkę pili wszyscy, bez względu na wiek i płeć. Niektórym w ten sposób płacono za pracę. Już wtedy duchowni, nie tylko katoliccy, bo także protestanccy, dostrzegali problem i starali się pomóc najbardziej potrzebującym.

Dziś nie jest lepiej, bo w ciągu trzech lat z poziomu średniego spożycia (2015 r.) wzrosło ono do tego stopnia, że stawia nas w czołówce narodów spożywających najwięcej alkoholu. Zdaniem specjalistów to efekt wzrostu zamożności Polaków przy jednoczesnym braku wzrostu akcyzy, wprowadzenia zakazu reklam czy zmniejszenia punktów sprzedaży. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł