Kultura
Podlasie opanowane przez chóry

Podlasie opanowane przez chóry

Od 30 czerwca do 4 lipca będzie trwał VI Krajowy Kongres Federacji Pueri Cantores, czyli wyjątkowe spotkanie z muzyką sakralną.

Hasłem kongresu mają być słowa antyfony Liturgii Godzin z uroczystości Bożego Ciała: Introíbo ad altáre Dei: súmam Chrístum, qui rénovat juventútem méam (Przystąpię do ołtarza Bożego, aby przyjąć Chrystusa, który odnawia młodość moją). Tematyką spotkania będzie więc tajemnica Eucharystii.

Uroczysta inauguracja kongresu odbędzie się 30 czerwca o 20.00 na placu Wolności w Białej Podlaskiej. Po oficjalnym otwarciu zaplanowano cześć artystyczną w wykonaniu młodzieży z Podlasia. Przed publicznością wystąpi siedlecki zespół Caro Dance i bialski „Chwilka”. Przewiduje się także pokazy sztuk walki taekwon-do, gimnastyki artystycznej i sportowej. Tego dnia zaprezentuje się również grupa Mikroklimat z Warszawy. Podczas drugiej części przedstawiona zostanie historia ziemi podlaskiej i sylwetki znanych osób pochodzących z naszego regionu. Zgromadzeni na palcu Wolności usłyszą ciekawe informacje o Henryku Sienkiewiczu, Józefie Ignacym Kraszewskim, księciu Mikołaju Sapiesze, o. Honoracie Koźmińskim i męczennikach podlaskich. Podczas prezentacji pojawią się ważne symbole, które towarzyszyć będą całemu kongresowi: księga Biblii, paschał, krzyż i ikona Matki Bożej Kodeńskiej. Inaugurację poprowadzi dziennikarz Przemysław Babiarz.

Drugiego dnia chórzyści pojadą do kodeńskiego sanktuarium. Przed obrazem Królowej Podlasia nastąpi akt zawierzenia całej federacji opiece Matki Bożej. 2 lipca (piątek) w kościele Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej odbędzie się koncert galowy – misterium. Organizatorzy zapowiadają też występy chórów w innych bialskich świątyniach. Od soboty kongres będzie kontynuowany w Siedlcach. W katedrze o 16.00 przewidywane są Nieszpory (modlitwa o pokój), a potem kolejne koncerty. Zjazd zakończy się 4 lipca uroczystą Mszą św. w kościele Ducha Świętego (godz. 12.00). Do udziału w koncertach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy diecezji. Wstęp na każdy z nich jest wolny.

Agnieszka Wawryniuk