Aktualności
Podległe ministrowi, nie marszałkom

Podległe ministrowi, nie marszałkom

Ośrodki doradztwa rolniczego będą podlegały ministrowi rolnictwa, a nie jak do tej pory samorządom wojewódzkim - zakłada projekt nowelizacji ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego.

Od 2014 r. ODR leżą w gestii marszałków województw. To spowodowało, że było prowadzonych 16 polityk rolniczych. – Mamy wiele sygnałów z Polski, że jest to niedobry system, dlatego proponujemy przejście doradztwa rolniczego w Polsce pod ministerstwo rolnictwa, aby była prowadzona jedna polityka rolna – mówił w sejmie Robert Telus (PiS), przedstawiając projekt.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu, „podstawową przesłanką do zmiany podległości ośrodków jest poprawa konkurencyjności i rozwoju rolnictwa oraz obszarów wiejskich przez usprawnienie realizacji zadań związanych z zapewnieniem doradztwa rolniczego rolnikom”.

– Rzeczą absolutnie niezrozumiałą są motywy, jakie przyświecały ówczesnemu ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu do przekazania w 2010 r. ośrodków doradztwa rolniczego w gestię samorządów województw – stwierdził z kolei Krzysztof Ardanowski (PiS). Jak dodał, to nie jest dobre rozwiązanie. – Minister rolnictwa, który odpowiada za rolnictwo, powinien mieć do dyspozycji ośrodki, by skutecznie realizować politykę rolną – zaznaczył poseł.

System doradztwa rolniczego w Polsce składa się z 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR). Centrum funkcjonuje jako państwowa osoba prawna i podlega bezpośrednio ministrowi rolnictwa. Obecnie minister, który nie ma wpływu na planowanie i realizację zadań przez ODR, przekazuje im środki finansowe, w ramach dotacji celowej z budżetu państwa, na realizację zadań ustawowych, a od 2015 r. również środki finansowe na realizację inwestycji.

Dzięki znowelizowanej ustawie ośrodki wojewódzkie staną się osobami prawnymi. „Biorąc pod uwagę, że zmienia się jedynie charakter prawny wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, grunty będące przedmiotem użytkowania wieczystego ośrodków, stanowiące własność województwa, nadal będą w użytkowaniu wieczystym wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego” – napisano w uzasadnieniu. Zmiana charakteru prawnego wojewódzkich jednostek doradztwa rolniczego pozostaje zatem bez wpływu na stosunki majątkowe tych jednostek.

HAH