Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Podniośle i rodzinnie

Między 8 a 10 maja będzie miał miejsce szereg wydarzeń związanych ze Świętem Patrona Miasta Siedlce oraz I Siedleckim Jarmarkiem św. Stanisława Biskupa Męczennika. Impreza odbędzie się pod patronatem Biskupa Siedleckiego, Prezydenta Miasta Siedlce oraz Przewodniczącego Rady Miasta Siedlce.

– Pomysł zorganizowania Święta Patrona to inicjatywa prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego oraz siedleckich radnych – mówi Mariusz Orzełowski, szef Gabinetu Prezydenta. – Nasz cel to przybliżenie mieszkańcom postaci św. Stanisława, który dzięki Janowi Pawłowi II od 1994 r. jest patronem Siedlec, a chyba stosunkowo niewiele osób o tym wie i pamięta. Wartości, jakimi się kierował, są dzisiaj również aktualne, dlatego musimy je ukazywać i wprowadzać w nasze codzienne życie – dodaje.

8 maja zostanie w całości poświęcony błogosławionemu męczennikowi. Już od rana w siedleckich szkołach trwać będzie Dzień Patrona. Główne uroczystości rozpoczną się o 18.00 Mszą w intencji miasta i mieszkańców oraz poświęceniem obrazu przedstawiającego św. Stanisława. Na 19.15 zaplanowano jego uroczyste zawieszenie w Sali Obrad Rady Miasta.

W piątek o 10.00 rozpocznie się I Siedlecki Jarmark św. Stanisława. Będzie to 2-dniowa impreza, promująca lokalnych (choć nie tylko) rzemieślników, artystów, przedsiębiorców, potrawy regionalne oraz rodzinne spędzanie wolnego czasu. Nie zabraknie też z całą pewnością jarmarku staroci i konkursu na najlepszy produkt. – Ziemia siedlecka jest bardzo tradycjonalna, a jednocześnie niezwykle kreatywna i aktywna. Jej mieszkańcy są spontaniczni, gościnni i przedsiębiorczy. Musimy więc to pielęgnować i podkreślać. Połączenie wartości, tradycji i wyzwań współczesności, to cele, jakie stawimy sobie, organizując Jarmark i całe Święto – podkreśla Orzełowski.

O 14.00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa rozpocznie się Konferencja „9 maja – Dzień Europy”, w czasie której głos zabiorą m.in.: marszałek województwa mazowieckiego, wiceprezes Związku Miast Polskich oraz przedstawiciel Polskiej Akcji Humanitarnej. Miłym akcentem tego dnia będzie koncert Orkiestry Garnizonu Siedlce, który rozpocznie się o 18.00 na placu Sikorskiego.

W sobotę już o 9.00 placem zawładną „grillowicze”, którym z pewnością umilą czas występy artystów. O 14.00 nastąpi podsumowanie konkursu na najlepszy produkt oraz wręczenie certyfikatów świadczących o udziale w Jarmarku. A na finał 18.00 zaplanowano koncerty „Chodowiaków” oraz zespołu „Gronicki” z Bukowiny Tatrzańskiej.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, przygotowane dla mieszkańców Siedlec przez Miejski Ośrodek Kultury, który jest głównym organizatorem imprezy. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, a że będzie to impreza bezalkoholowa, bez obaw mogą w niej uczestniczyć całe rodziny. Pozostaje mieć nadzieję, że to pozytywne wydarzenie wpisze się na stałe w krajobraz Siedlec. Więcej na stronie: www.siedlce.pl.

Magdalena Szewczuk