Aktualności
Podróż do przeszłości

Podróż do przeszłości

Po raz szósty ul. Senatorska zamieni się w miejsce sprzed kilkudziesięciu lat: bramy zapełnią się wystawami, z różnych zakątków popłynie muzyka z przytupem, a na wszystkich gości będzie czekał niedzielny rosół.

A wszystko za sprawą kolejnej edycji Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina, który odbędzie się 19 maja.

 

Sześć lat tradycji

Impreza co roku przyciąga na ul. Senatorską tłumy mieszkańców miasta i całego powiatu. Ideą festiwalu jest przypominanie tego, co było, odkrywanie na nowo piękna historii i tradycji Garwolina, promowanie lokalnego dorobku kulturalnego, integracja społeczności i budowanie tożsamości. – Zauważyliśmy, że ludzie coraz chętniej wracają do tego, co było kiedyś. Kolekcjonują starocie, odkrywają nieznane karty w historii lokalnej, sięgają do korzeni własnych rodzin, odkurzają stare fotografie, kultywują stare zwyczaje. Realizują to z ogromną pasją i, co cenne, chcą się tym dzielić z innymi. Festiwal ma być świętem tych ludzi – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, które jest głównym organizatorem wydarzenia, któremu w tym roku będzie przyświecało hasło „Jarmark, wrzawa i zabawa”.

 

Dla ducha i dla ciała

Z dwóch scen festiwalowych popłyną dźwięki, które nie pozwolą uczestnikom zabawy stać w miejscu. Nie zabraknie polki, oberka, ale także tanga czy walca. A całe wydarzenie rozpocznie się polonezem i kujawiakiem przygotowanym przez młodzież z liceum na Długiej. Przygrywać będą: warszawska Alegancka Kapela, Kapela Stanisława Gwiazdy z Radomia, Bocianisko oraz niezawodny Garwoliński Sekstet Kameralny. Będą tańce, hulanki, a dla tych, którzy wolą słuchać niż ruszać nóżką – piosenki o Garwolinie. W specjalnym repertuarze zaprezentuje się Chór Miasta Garwolina oraz uczniowie BestVocalStudio ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie w programie „Rokiczanka”. Do łez rozbawi działający przy Centrum Sportu i Kultury Klub Seniora, który przygotował etiudę kabaretową pod tytułem „Kusaki”. Natomiast Teatr Rękawiczka wystawi o 17.00 spektakl ,,W pewnym miasteczku”. Zgodnie z sześcioletnią tradycją uczestnicy wydarzenia zostaną poczęstowani rosołem i prawdziwym domowym makaronem.

 

Ekologicznie

– Z inicjatywy władz miasta festiwal ma mieć charakter ekologiczny. Chcemy odchodzić od plastiku i folii i zastępować je materiałami biodegradowalnymi, ekologicznymi. Dlatego wszystkie produkty przygotowane przez organizatorów będą podawane w takich właśnie naczyniach – wyjaśnia J. Kargol.

MD