Podróż śladami historii
Okazją stała się promocja najnowszej książki Marii Łukasik i Andrzeja Maśkiewicza „Miejsca pamięci w powiecie ryckim”. To już druga publikacja pochodzącego z Ryk rodzeństwa, które po sukcesie albumu o kapliczkach tym razem zajęło się pomnikami i tablicami. Rozsiane po miastach, wsiach, a nawet lasach materialne ślady historii stały się kanwą muzycznej opowieści. W sentymentalny rejs poprowadził gości Dziecięcy Chór GRH „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”. Młodzi rekonstruktorzy zaśpiewali pieśni patriotyczne, przeplatając je komentarzem, w którym przypomnieli sylwetki ważnych postaci nie tylko lokalnej historii.
To właśnie losy ludzi stały się podstawą do napisania najnowszej książki. O etapach powstawania dzieła opowiedziała Maria Łukasik. – Materiały zaczęłam zbierać sześć lat temu, po wydaniu albumu o kapliczkach. Informacji i ciekawostek było na tyle dużo, że wpadłam na pomysł ich opracowania. Na samo pisanie poświęciłam dwa lata. Przez ten czas spotkałam się z wieloma życzliwymi ludzi. I tylko w jednym przypadku potraktowano mnie jak intruza – podkreśliła pani Maria.
Książka jest podzielona tematycznie i chronologicznie. Obejmuje wszystkie pomniki na terenie powiatu. Przy każdym zdjęciu znajduje się solidny opis. Wraz z tworzeniem katalogu pojawiły się nowe fakty i informacje, ale wyszły też na jaw poważne braki. – Do dziś nie wiadomo, co się stało z ks. Antonim Ołajem, ryckim proboszczem zesłanym na Sybir po powstaniu styczniowym. Nie został też odnaleziony akt urodzenia znanego geografa z Nowodworu Wacława Nałkowskiego – dodała M. Łukasik.
Obrazy w podziękowaniu
W premierowej prezentacji książki wzięło udział kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich przedstawiciele lokalnej władzy, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Towarzystwa Przyjaciół Ryk oraz związkowcy i kombatanci. Nie zabrakło również rodziny autorów publikacji.
Efekt kilkuletniej pracy M. Łukasik i A. Maśkiewicza zachwycił widzów. Wielu z nich zakupiło najnowszą książkę i ustawiło się w długiej kolejce po pamiątkowy wpis od autorów.
O podziękowaniu pisarzom za wkład w rozwój historii lokalnej pamiętali organizatorzy wydarzenia. Prezes TPR Hanna Witek złożyła na ich ręce bukiety kwiatów. Natomiast dyrektor MGCK Bogumiła Porowska wręczyła obrazy autorstwa Bogdana Grudniaka.
Natomiast autorzy przekazali darmowe egzemplarze swojej najnowszej książki. Woluminy otrzymali: B. Porowska, H. Witek, Hanna Czerska-Gąsiewska, Tadeusz Kucharski i Adam Ryszkowski.
Tomasz Kępka