Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Podstępna i powolna

Jaskra jest - po zaćmie - drugą najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie. Uważana jest za znacznie groźniejszą od zaćmy, ponieważ utrata wzroku w przebiegu jaskry jest nieodwracalna.

W Polsce choroba ta dotyka ok. 800 tys. osób. Niestety, tylko połowa z nich zostaje zdiagnozowana. W 90% przypadków jaskra przebiega bez żadnych objawów. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, a wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok. - Jaskra to grupa chorób oczu, które prowadzą do uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli nerwu przekazującego informacje do mózgu, dzięki czemu widzimy - tłumaczy dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalista chorób oczu. - Nieleczona prowadzi do ubytków w polu widzenia, a w konsekwencji do nieodwracalnej ślepoty - wyjaśnia, dodając, że - niestety - panuje ogólne przekonanie, iż jaskra dotyka tylko osób starszych. - W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby po 35 r.ż., szczególnie te, u których w rodzinach występuje jaskra (np. u rodziców bądź dziadków), mające kłopoty z ciśnieniem tętniczym (u młodych osób czynnikiem ryzyka jest niskie ciśnienie tętnicze, u osób starszych zaś z zaburzoną autoregulacją wysokie).

Ponadto leczone z powodu chorób kardiologicznych oraz skarżące się na zaburzenia krążenia obwodowego (np. zimne ręce i stopy) – zaznacza dr A. M. Ambroziak.

 

Podstępnie i powoli

Nieświadomość choroby wynika ze stopniowego rozwoju i braku wyraźnych objawów. Jaskra nie boli, a początkowe uszkodzenie wzroku może być kompensowane przez drugie oko. Niejednokrotnie pacjenci orientują się, że coś się dzieje dopiero wówczas, gdy zauważą znaczne pogorszenie jakości widzenia. Jaskra stopniowo zabiera pole widzenia, przez co rozpoznanie choroby następuje zwykle, niestety, dopiero w jej zaawansowanym stadium. – Brak świadomości, czym jest jaskra, a przede wszystkim zaniedbywanie rutynowych badań diagnostycznych stanowi poważne ryzyko utraty wzroku, a w konsekwencji niezdolność do pracy, niesamodzielność, a co za tym idzie – obniżenie jakości życia – podkreśla lekarz. – Z tego powodu badaniom w kierunku jaskry należy poddawać się wtedy, kiedy choroba nie daje jeszcze żadnych objawów, szczególnie jeśli mamy czynniki ryzyka jej wystąpienia – dodaje.

 

Kompleksowe spojrzenie

W leczeniu jaskry niebagatelne znaczenie ma stopień uszkodzenia nerwu wzrokowego i zaburzenia widzenia w chwili rozpoznania choroby oraz wiek chorego. – W zależności od rodzaju występującej jaskry i stopnia jej nasilenia stosujemy leczenie farmakologiczne, zabiegi laserowe lub operację chirurgiczną – tłumaczy A. M. Ambroziak, dodając, że w trakcie diagnostyki i leczenia jaskry niezwykle ważna jest stała współpraca między okulistą a kardiologiem, diabetologiem, neurologiem, reumatologiem.

Warto pamiętać, że utrata wzroku, do jakiej doprowadza nieleczona jaskra, ma ogromny wpływ na psychikę i jakość życia chorego. Wzrastająca liczba osób, którym grozi nieodwracalna ślepota z powodu tej choroby, jest wynikiem braku wiedzy, ale też profilaktyki okulistycznej.

JAG