Region
Źródło: SIEDLCE
Źródło: SIEDLCE

Podtrzymywać ducha wolności

Wolność jest faktem, ale musimy uczyć nasze dzieci, aby duch wolnej, suwerennej Polski był podtrzymywany - powiedział prezydent Siedlec Wojciech Kudelski 13 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod dębami pamięci: ppłk. Stanisława Trojana, kpt. Kazimierza Romualda Dryżałowskiego i Władysława Koślacza. O 9.00 w kościele pw. św. Stanisława została odprawiona Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz wszystkich pomordowanych przez NKWD. - Często się nad tym zastanawiamy, dlaczego Bóg w historii naszego narodu zesłał tyle cierpienia i bólu, doświadczenia śmierci - mówił w kazaniu ks. Jan Kluska. Wina, zdaniem kapłana, leży w źle wykorzystywanej przez człowieka wolności, w tym wolności od Boga.

– Człowiek, nadużywając danej mu wolności, może powiedzieć Bogu „nie”, może wypełnić się grzechem, i tak było z ideologią stalinizmu. Ale jednak ufamy Bogu, że prowadzi nas, Polaków, drogą do dobra i zbawienia. Apostołowie też nie przestali głosić Chrystusa, nie przestali mówić o prawdzie i nie przelękli się cierpienia, tortur i śmierci – stwierdził ks. J. Kluska. – Dziękujemy dzisiaj za dar męczenników poległych za ojczyznę w Katyniu. Bóg lubi tych, co bronią wartości. Dla nich tą wartością była ojczyzna, którą nosili w swoim sercu, i wiara, dzięki której trwali – dodał kapłan. I wezwał do podjęcia „współpracy” z Bożą opatrznością w dziele budowania ojczyzny, z poszanowaniem życia, prawdy, wolności, kształtując ducha patriotyzmu.

Niech pamięć przetrwa

Dalsze uroczystości odbyły się przed tablicą katyńską na ścianie pamięci kościoła pw. św. Stanisława, gdzie zebrały się m.in. liczne poczty sztandarowe siedleckich szkół i instytucji, władze samorządowe Siedlec z prezydentem Wojciechem Kudelskim, przewodniczącym rady miasta Henrykiem Niedziółką oraz wiceprezydentem Jarosławem Głowackim na czele, delegacja 1 Brygady Pancernej, a także przedstawiciele siedleckiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Odśpiewano hymn państwowy, złożono wieńce i zapalono znicze oraz odczytano siedlecką listę katyńską, liczącą 155 nazwisk oficerów i żołnierzy, którzy zostali zgładzeni w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni. – Tak długa lista ofiar zmusza do refleksji, zadumy i hołdu. Moim zdaniem Katyń to zemsta Stalina za klęską poniesioną w 1920 r. Stalin wydał wyrok na kwiat inteligencji polskiej, na tych, co wcześniej z nim wygrali. Zmowa Niemców i Stalina na oczach Europy podzieliła Polskę w 1939 r. Nikt nas nie wsparł, a jednak broniliśmy się najdłużej spośród wszystkich zaatakowanych państw – podkreślił prezydent W. Kudelski. – Historia kołem się toczy. Niemcy kolejny raz ponad naszymi głowami dogadują się gospodarczo z Rosją, pomimo embarga Europy. I ta sama Europa próbuje nas uczyć też demokracji. Dziś właśnie dokonuje się sąd na Polską w Brukseli. Wolność jest faktem, ale musimy uczyć nasze dzieci, aby duch wolnej, suwerennej Polski był podtrzymywany – dodał. Prezydent podziękował wszystkim, którzy zorganizowali spotkanie i uczestniczyli w obchodach. – Niech Pan Bóg przygarnie do siebie wszystkich pomordowanych w Katyniu, niech wieczna pamięć o tych bohaterach przetrwa w naszym społeczeństwie – podsumował W. Kudelski.

Wieńce złożono również pod pomnikiem Sybiraków, tablicą upamiętniającą 16 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych w nocy z 12/13 kwietnia 1945 r. w dawnej katowni Urzędu Bezpieczeństwa w budynku przy ul. Piłsudskiego 4, a także na cmentarzu centralnym. Natomiast na skwerze Tadeusza Kościuszki otwarto wystawę „Siedlczanie. Ofiary zbrodni katyńskiej”. Ekspozycja została przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Siedlcach oraz Muzeum Regionalne. Tego samego dnia w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury młodzież mogła wysłuchać wspomnień członków rodzin katyńskich.

HAH