Aktualności
Podwójna beatyfikacja

Podwójna beatyfikacja

Uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września, o 12.00, na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

15 czerwca, podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich, kard. Kazimierz Nycz poinformował, że w beatyfikacji matki będzie mogło wziąć udział 7-8 tys. osób.

– Tak się złożyło dzięki Bożej opatrzności, że matka Róża Czacka niejako przez opóźnienie pandemiczne beatyfikacji kard. Wyszyńskiego „dogoniła” go, został uznany cud za jej pośrednictwem i mogą być beatyfikowani razem. To nie kwestia przypadku, bo u Pana Boga nie ma przypadków. Ich drogi przecinały się w ciągu prawie 40 lat bardzo często. Poznała prymasa w okresie międzywojennym przez ks. Korniłowicza. On rozpoznał w młodym księdzu z Włocławka talent, zdolności, przygarnął go i zawiózł m. in. do Lasek. Potem ich drogi splotły się w Żułowie, Kłosówce i w samych Laskach, gdzie był kapelanem sióstr, powstańców warszawskich, a potem jeździł do Lasek aż do śmierci matki Czackiej – powiedział kardynał.

Gościem głównym uroczystości będzie legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. To on ogłosi błogosławionymi prymasa Wyszyńskiego i matkę Czacką, których sylwetki, zgodnie z liturgicznymi zasadami, zaprezentuje biskup miejsca – kard. K. Nycz. Spodziewane liturgiczne wspomnienia nowych błogosławionych mają przypadać na dni ich śmierci, jednak oficjalnie poda je Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. 

LI