Podwójne świętowanie
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta przez dziekana łosickiego ks. kanonika Kazimierza Komara i proboszcza parafii Trójcy Św. ks. Edwarda Boruca.
Po nabożeństwie obchody przeniosły się na łosicki Rynek, gdzie przy, będącym upamiętniającym podpisanie Konstytucji obelisku złożono wieńce i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. W części artystycznej wystąpiła młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II, która przedstawiła okolicznościową inscenizację, oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Łosicach. Nie zabrakło również parady jeźdźców w historycznych strojach, przemarszu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i salw honorowych.
Po zakończeniu uroczystości w Rynku ulicami miasta przejechały orszaki konne i powozy, kierując się w stronę Tatarskiej Góry pod Łosicami, gdzie odbyła się inscenizacja historyczna. Tak jak przed wiekami, znów dał się tu słyszeć tętent końskich kopyt, huk wystrzałów i szczęk oręża.
Niecodzienne widowisko na polach obok lasku rozpoczęła Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji pod komendą Andrzeja Nowaka, dając pokaz parady jazdy konnej. Pokazy walk rycerskich reprezentowali kaskaderzy wyszkoleni przez Andrzeja Sitka. W leśnej scenerii zaprezentowała się publiczności Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej pod wodzą kasztelana Karola Burego. Bractwo zaprezentowało inscenizacje historyczne. Były tańce dworskie, musztra rycerska, pokazy walk i salwy armatnie.
W uroczystościach udział wzięli wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Borkowski i dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Ewa Orzełowska. Festyn odbył się w ramach „Mazowieckich spotkań z historią najbliższą”. Jego organizatorami byli: burmistrz miasta i gminy Łosice, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej, Waldemar Kosieradzki i Artur Koźluk. Projekt został współfinansowany przez samorząd Województwa Mazowieckiego.
Tadeusz Nieścioruk