Diecezja
Źródło: xMCh
Źródło: xMCh

Podwójny jubileusz

W niedzielę, 2 października, parafia Ducha Świętego przeżywała jubileusz 25-lecia swego istnienia połączony z 60 rocznicą śmierci Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski.

Dostojnego Celebransa powitał wójt gminy Wola Uhruska Jan Łukasik oraz miejscowy proboszcz ks. Adam Krasuski. Przed Eucharystią wierni wysłuchali wykładu Grzegorza Makusa, który przypomniał życiorys i działalność „Żelaznego”, a także wykładu Józefa Geresza na temat historii parafii Ducha Świętego w Woli Uhruskiej w świetle dziejów Kościoła i Polski na Lubelszczyźnie.

Czas nawrócenia

– Przypowieść o robotnikach w winnicy wprowadza nas tajemnicę Jezusa Chrystusa, który wszedł do winnicy i wziął na siebie całą niesprawiedliwość, by w imieniu i mocą Boga dać wszystkim, którzy zechcą ja przyjąć, logikę sprawiedliwości wynikającej z wiary – mówił w homilii bp Kiernikowski. – Bóg przemawiał wielokrotnie i na różny sposób do ludzi. Ludzie zaś nie odpowiadali Bogu właściwie, ani nie byli w stanie oddać Jemu należytego owocu swej pracy w winnicy. W końcu Bóg posłał swego Syna, który został przybity do krzyża i objawił imię Boga, który zbawia człowieka. Jezus otworzył nam nową drogę do bycia w winnicy i oddawania plonu we właściwym czasie. To On, kamień odrzucony przez budujących, stał się głowicą węgła – dla budowania nowej świątyni. Gdy uznajemy, iż myśmy Go odrzucili i w naszym nawróceniu przyjmiemy Go jako odrzuconego, wówczas rodzą się owoce nie tylko pracy rąk ludzkich i ludzkiego umysłu, ale owoce działania Ducha Bożego w nawróconym sercu człowieka – mówił.

Apel poległych

Po zakończonej Eucharystii, na placu przed kościołem odbył się występ zespołu „Kresowiak” z Woli Uhruskiej oraz apel poległych przy pomniku-kapliczce w Zbereżu, poświęconej pamięci komendanta Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego” i 66 żołnierzy obwodu włodawskiego WiN, poległych w walce z reżimem stalinowskim.

Do jubileuszu parafia przygotowywała się przez tygodniowe misje ewangelizacyjne, które prowadził o. Piotr Krupa ze zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Wspólna agapa przygotowana przez mieszkańców Zbereża zakończyła uroczystości. Obok licznie zgromadzonych parafian wzięli w nich udział: ks. prałat Mieczysław Lipniacki, ks. kan. Krzysztof Baryga – dyrektor Wydziału Nauczania Kurii Diecezjalnej w Siedlcach, ks. płk. Grzegorz Kamiński, kapłani z dekanatu hańskiego, starosta włodawski Wiesław Holaczuk, przedstawiciele władz lokalnych na czele z wójtem gminy J. Łukasikiem i przewodniczącym Rady Gminy Markiem Kusznerukiem, prof. Feliks Czyżewski – kierownik katedry Filologii Ukraińskiej UMCS w Lublinie, a także żołnierz z oddziału „Żelaznego” mjr Stanisław Pakuła ps. „Krzewina”.


25 lat parafii

Historia parafii Ducha Świętego w Woli Uhruskiej sięga 1986 r., kiedy biskup siedlecki Jan Mazur podpisał akt erekcyjny. Nowopowstała parafia weszła w skład dekanatu hańskiego, diecezji siedleckiej. Budowniczym kościoła i plebanii był ks. Marian Gorgol, proboszcz z Uhruska. Prace budowlane trwały od 1982 do 1986 r. Kościół zaprojektował mgr inż. Stanisław Pilut z Lublina. Parafia powstała w całości z parafii Uhrusk.

Z parafii pochodzą księża: ks. kan. Krzysztof Baryga, ks. Kszysztof Dowalewski, ks. Zbigniew Daniluk, ks. Piotr Kruk i ks. Mariusz Czerwiński oraz nieżyjący ks. Ryszard Burian. W siedleckim klasztorze SS. Sakramentek od czterech lat przebywa s. Weronika od Ducha Św. (Katarzyna Zagórska), a na piątym roku WSD OO. Franciszkanów Konwentualnych w Łodzi kształci się kleryk Jarosław Pakuła. Obecnie parafia liczy ponad 2,5 tys. wiernych.

ks. Mateusz Czubak