Aktualności
Podziękowania, awanse i odznaczenia

Podziękowania, awanse i odznaczenia

24 lipca 1919 r. powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Upamiętnieniem tego wydarzenia jest obchodzone co roku święto policji.

W tym roku, jako pierwsi w naszym regionie, świętowali policjanci z Włodawy. 6 czerwca w intencji wszystkich byłych i obecnych funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych policji w kościele pw. św. Ludwika została odprawiona uroczysta Msza św. Dalsza część świętowania miała miejsce w sali konferencyjnej urzędu miasta. Podczas uroczystej zbiórce, w której uczestniczyli m.in. zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie nadkom. Olgierd Oleksiak, kierownictwo komendy oraz policyjni emeryci, z ust zaproszonych gości padło wiele życzeń oraz słów uznania i wdzięczności. Włodawskim funkcjonariuszom dziękowano przede wszystkim za ich codzienną służbę oraz dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Akty nominacyjne wyższe stopnie policyjne otrzymało 26 mundurowych.

Z kolei w piątek 8 lipca świętowali policjanci z komend w Łukowie i Radzyniu Podlaskim. Odbywające się w obydwu miastach obchody 103 rocznicy powołania do istnienia Policji Państwowej zaszczycił swoją obecnością m.in. pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie insp. Jerzy Czebreszuk. Rano w intencji łukowskich policjantów i ich rodzin była sprawowana uroczysta Eucharystia w kościele pw. Przemieniania Pańskiego. Mszę św. koncelebrowali proboszcz parafii ks. kan. Jerzy Cąkała oraz ks. prałat Antoni Pietruszka. Dalsza część uroczystości miała miejsce w mieszczącej się w budynku starostwa powiatowego sali konferencyjnej im. Jana Pawła II. W trakcie okolicznościowej zbiórki 74 policjantom wręczono akty nominowania na wyższe stopnie służbowe. Za trud codziennej pracy swoim podwładnym dziękował m.in. komendant powiatowy policji podinsp. Leszek Misiak. Doceniając postawę i zaangażowanie asp. Małgorzaty Jonczyk oraz asp. sztab. Grzegorza Procha i Wojciecha Bogusza na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, starosta łukowski Dariusz Szustek wręczył policjantom okolicznościowe listy gratulacyjne oraz upominki. Z kolei wiedzę i umiejętności mł. asp. Waldemara Komsty, mł. asp. Grzegorza Wesołowskiego i sier. szt. Przemysława Nikończuka, a także ich wkład osobisty w realizacji codziennych obowiązków na terenie miasta docenił burmistrz Piotr Płudowski.

W radzyńskich obchodach Święta Policji, które miały miejsce w sali konferencyjnej komendy powiatowej policji, oprócz gościa z Lublina uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych ze starostą Szczepanem Niebrzegowskim oraz burmistrzem Jerzym Rębkiem na czele. Z rąk insp. J. Czebreszuka awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 41 funkcjonariuszy. Były życzenia i gratulacje oraz przede wszystkim podziękowania za codzienną ciężką służbę na rzecz mieszkańców miasta i powiatu. 

MLS