Diecezja
Podziękują za plony

Podziękują za plony

Diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Jan Romaniuk zaprasza na Dożynki Diecezjalne, które odbędą się 8 września w Woli Gułowskiej.

– Istotą tych dożynek jest złożenie Panu Bogu dziękczynienia w Eucharystii przez ręce pasterza Kościoła siedleckiego. Diecezjalne dziękczynienie za plony ma przede wszystkim wymiar religijny, bo wprawdzie człowiek zasiewa, ale to Pan Bóg daje wzrost – zaznacza ks. kan. J. Romaniuk. – Natomiast w geście przekazania chleba jest wyrażone zaufanie do władzy świeckiej, która będzie go dzielić – nie dosłownie, lecz w sensie podziału dóbr, tego, co dała rola i co jest niezbędne człowiekowi do życia – mówi, zaznaczając, że szczególną wymowę ma czas i miejsce dziękczynienia rolników z całej diecezji. Dokona się w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, tzw. Matki Bożej Siewnej. A wizerunek Maryi w sanktuarium w Woli Gułowskiej, przed którym to spotkanie nastąpi, znany jest jako obraz Patronki Żołnierzy Września. W wymiarze osobistym dożynki są dla uczestników uroczystości także okazją do osobistego spotkania z ks. biskupem, już po skończonych obchodach.

Dożynki diecezjalne przyciągają do Woli Gułowskiej ludzi z całej diecezji, przyjeżdżają autokary z pielgrzymami z poszczególnych parafii. Głównym wydarzeniem będzie Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, po której nastąpi procesja eucharystyczna oraz poświęcenie wieńców i ziarna siewnego, które każdy z biorących w dożynkach udział może wziąć do domu. – Wystarczy go dla wszystkich – zaznacza ks. Romaniuk.

Piękną tradycją są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów, ziaren zbóż i polnych kwiatów. – To prawdziwe arcydzieła – zaznacza ks. kan. J. Romaniuk. – Nie przyznajemy wprawdzie nagród, ale ich autorzy wkładają dużo serca w przygotowanie, ponieważ chcą w ten sposób wyrazić miłość do Pana Boga. Wieńce nie tylko pokazują kunszt i troskę o szczegół, ale mają też swoją wymowę, a przesłanie zwykle nawiązuje do rzeczywistości, którą przeżywamy – wyjaśnia.

I wprawdzie diecezjalny duszpasterz zaznacza, że dożynki w Woli Gułowskiej mają skromniejszą oprawę niż te na poziomie gmin czy powiatów, z dziękczynieniem przybywa corocznie około pięć tysięcy rolników. W tym roku, jak zawsze, podczas obchodów będą obecni przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa służący informacjami o programach pomocowych dla rolników. Nie zabraknie też oprawy artystycznej – czas umili ludowy zespół muzyczny.

KL