Aktualności
Podzielić się krwią

Podzielić się krwią

W 2021 r. odbędzie się w Radzyniu Podlaskim 16 zbiórek krwi. Do udziału w akcjach zachęcają Oddział Rejonowy PCK w Radzyniu, sanktuarium MBNP, „Spomlek” oraz Radzyński Ośrodek Kultury

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ do pobierania używany jest wyłącznie jałowy sprzęt jednorazowego użytku. Przed każdym oddaniem krwi u dawcy wykonywane są badania laboratoryjne i badania lekarskie, na podstawie których dawca jest kwalifikowany do oddania krwi. Jeden dawca może oddać jednorazowo tylko 450 ml. Kobiety mogą oddawać krew cztery razy w ciągu roku, a mężczyźni sześć razy – jednak nie częściej niż co osiem tygodni.

Na krew czekają chorzy oraz poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Jest wiele chorób, które leczy się, uzupełniając brakujące elementy krwi. Krwotoki, przeszczepy organów, choroby hematologiczne wymagają przetaczania składników krwi. Podczas zabiegów chirurgicznych, kiedy ubytek krwi jest duży, często potrzebna jest transfuzja. Jednym źródłem krwi jest wtedy zdrowy człowiek.

W 2021 r. w Radzyniu krew będzie można oddawać przy sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w terminach: 14 stycznia, 11 marca, 6 maja, 1 lipca, 26 sierpnia, 21 października i 16 grudnia. Natomiast przy Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek” akcje odbędą się: 11 lutego, 8 kwietnia, 10 czerwca, 5 sierpnia, 30 września i 25 listopada. Nowością w tym roku są trzy akcje organizowane na pl. Wolności: 25 lutego, 22 lipca i 9 września.

Za każdym razem zbiorki będą się odbywały w godz. od 8.30 do 12.00.

AW