Poeta o myślącej duszy
50 lat pracy twórczej Ryszarda Kornackiego przyniosło bogaty dorobek artystyczny w postaci około 800 utworów oraz wydany wspólnie z żoną Krystyną tom baśni i opowieści z Podlasia pt. „Czarna Róża”.
O twórczości
Najnowsze dzieło poety to tomik „Dojrzewanie słowa. Nowe wiersze i piosenki”. Jego utwory wykorzystane były przy tworzeniu sześciu spektakli teatralnych wystawianych w Międzyrzecu Podlaskim, Białej Podlaskiej, Szczawnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Starym i Nowym Sączu, Tychach oraz Warszawie.
Łącznie napisał trzynaście zbiorów poezji, dwa tomiki aforyzmów i słownik biograficzny pt. „Międzyrzec w życiorysy wpisany”. Jego utwory wykorzystywane były także w serialu „Plebania”. Jest autorem tekstów piosenek wykonywanych przez aktora Stanisława Górkę, serialowego Zbyszka Srokę.
Międzyrzecki poeta w tym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej. Z tej okazji, i z wdzięczności za promowanie miasta swoją twórczością, już w maju uhonorowany został statuetką „Międzyrzeckiej Muzy”. Podczas październikowej sesji otrzymał również pamiątkową statuetkę od przewodniczącego Rady Miasta i honorową nagrodę burmistrza – Orlik 2009. Z okazji jubileuszu ukazała się publikacja Stanisława Królika opowiadająca o życiu i twórczości poety.
Wiecznie młody
Dostojny jubilat, choć pisze wiersze od 50 lat, wciąż powtarza, że czuje się młody i tylko wszyscy wokół, a szczególnie jego byli uczniowie, dorastają.
2 października o dylematach moralnych w twórczości Kornackiego mówił Waldemar Michalski, krytyk literacki i poeta z Lublina. Przyjaciel twórcy, reżyser teatralny Jan Krzyżanowski wspominał natomiast, jaką rolę w życiu i twórczości Kornackiego odegrał teatr, a redaktor Jerzy Jędrzejek opowiadał o szkolnych przygodach, które przeżył w Lublinie wspólnie z Ryszardem.
– Dziękuję moim bliskim, szczególnie żonie Krystynie, dzieciom i przyjaciołom. Choć pochodzę z Lublina, pokochałem Międzyrzec i jestem bardzo związany z jego mieszkańcami, a szczególnie z młodzieżą – podkreślił wzruszony jubilat. Złoty benefis poety uświetnił program artystyczny przygotowany przez grupę poetycką „Zefirek” ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 3 w Międzyrzecu. Motto „Ryszard Kornacki, poeta o myślącej duszy” towarzyszyło wzruszającej prezentacji wierszy z tomików poety. Następnego dnia, 3 października, w sali kina „Sława” odbył się koncert dla jubilata, na którym wystąpili m.in. Sława Przybylska, Barbara Horawianka, Stanisław Górka i Mieczysław Kalenik.
Debiutował jako dziewiętnastolatek
Ryszard Kornacki urodził się 28 września 1940 r. w Lublinie. Debiutował w wieku 19 lat jako jeden z laureatów konkursu literackiego. Jego wiersz pt. „Moment” ukazał się na łamach „Kultury i Życia”. Do Międzyrzeca przyjechał po ukończeniu studiów polonistycznych – jak podkreśla – za żoną, która pochodzi z Międzyrzeca. W 1973 r. Towarzystwo Przyjaciół Nauk wydało pierwszy tomik jego poezji „Wyjście z ciszy”. Dwukrotnie: w 1976 r. i 1987 r. otrzymał nagrodę imienia Józefa Czechowicza w Lublinie i „Czerwoną Różę” w Gdańsku. Przez wiele lat był nauczycielem języka polskiego. Jest założycielem i prezesem Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego, pomysłodawcą oraz współtwórcą Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Konopnickiej. W 1999 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Międzyrzec. W 2008 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.
BZ