Kultura
Źródło: TN
Źródło: TN

Poetyckie wspominanie

W sali widowiskowej miejscowego domu kultury odbyły się IV Łosickie Zaduszki Poetyckie, które miały charakter konkursowy.

Organizatorami byli: Łosicki Dom Kultury i parafia pw. Trójcy Świętej w Łosicach. Konkurs adresowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych i szkół średnich z terenu powiatu łosickiego. Uczestnicy mogli prezentować wyłącznie utwory nieżyjących twórców polskich – poetów i prozaików. Przegląd odbył się w dwóch kategoriach: recytatorskiej i poezji śpiewanej. Prezentowane były utwory m.in. Juliusza Tuwima, Jana Twardowskiego, Stanisława Grochowiaka, Bolesława Leśmiana, Cypriana Kamila Norwida, Konstantego Gałczyńskiego, Agnieszki Osieckiej czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Wykonawców przeglądu oceniało jury: Jadwiga Michaluk, Jadwiga Świderska-Dudziuk, Weronika Sakowska, ks. Stanisław Szymuś, Radosław Goś. Komisja po przesłuchaniu 16 uczestników konkursu  wyłoniła zwycięzców.

W kategorii recytatorskiej: pierwsze miejsce ex aequo zajęli Marta Wojtczuk z I LO w Łosicach i Dominik Bobry z Gimnazjum w Sarnakach, trzecie miejsce przyznano Natalii Lipińskiej z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łosicach, a wyróżnienie Weronice Kuźmie z Zespół Szkół nr 2 w Łosicach.

W kategorii poezji śpiewanej: pierwsze miejsce zdobyła Joanna Mitek z I LO w Łosicach. Drugie miejsce ex aequo zdobyły Edyta Tołczyżewska z Gimnazjum w Niemojkach i Karolina Kalicka z I LO w Łosicach. Wyróżnienie przyznano Klaudii Fleks z Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach.

Tadeusz Nieścioruk