Kultura
Poezja dialogu

Poezja dialogu

Wydarzeniem wieczoru 12 czerwca był z pewnością spektakl promujący almanach Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż” pt. „Wiersze (nie)milczą czyli w codzienności -niecodzienność”.

Licznie zebranej w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce publiczności zaprezentowano powstałe w latach 2010-2013 wiersze 25 autorów, m.in.: Adama Świerczewskiego, Krzysztofa Kożuchowskiego, Emilii Myrchy, Daniela Mnicha, Anny Topczewskiej, ks. Pawła Żukowskiego, Natalii Świerczewskiej, Magdaleny Adamiak oraz animatorów „Witraża”: Barbary Maksymiuk i Krzysztofa Tomaszewskiego.

Recytowane utwory miały nieraz tylko delikatnie zaznaczoną formę dialogu z czytelnikiem. Dlatego percepcja „witrażowej” literatury wcale nie jest łatwa, ale zawsze bardzo głęboko humanistyczna i humanitarna. Wywiązuje się bowiem tutaj nić porozumienia między autorem a słuchaczem czy czytelnikiem, co niekoniecznie jest nam dane we współczesnej poezji bądź prozie.

Interpretowane teksty wspomagał akompaniamentem na pianinie i klarnecie Konrad Wiśniewski. Bardzo ładne piosenki usłyszeliśmy w wykonaniu Magdy Solnicy i Magdy Kmiotek. Całość imprezy sprawnie poprowadziła nauczycielka z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach Aneta Kniżewska.

Na zakończenie radna, a zarazem przewodnicząca komisji kultury, Jadwiga Skup w imieniu prezydenta Siedlec wręczyła przedstawicielom szkół współpracujących z „Witrażem” egzemplarze almanachu.

Włodzimierz Korolczuk