Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Pogłębić Boży zamysł miłości

Na zakończenie tegorocznego Dnia Rodziny w Parczewie 8 maja bp Kazimierz Gurda powołał do istnienia Studium Życia Rodzinnego Diecezji Siedleckiej. W liście podsumowującym Rok Rodziny w całej diecezji wybrzmiało zaproszenie do podjęcia kształcenia i formacji, którą będzie można rozpocząć w studium od września br.

– Idea istnienia takiej instytucji sięga czasów powstawania struktur duszpasterstwa rodzin w Polsce, a więc lat 60 XX w. Już wtedy zdawano sobie sprawę, że w duszpasterstwie rodzin duchowni potrzebują wsparcia świeckich, jak też że świeccy potrzebują odpowiedniego przygotowania do takiej posługi – mówi ks. Jakub Kozak, dyrektor SŻR. Jak dodaje, na różnych etapach kształtowania się i umacniania struktur duszpasterstwa rodzin w Polsce podejmowane były kroki, by stworzyć miejsce dla kształcenia doradców życia rodzinnego. Tak było również w naszej diecezji.

 

Cel: towarzyszenie

Jak zaznacza ks. J. Kozak, Studium Życia Rodzinnego w kształcie, o jakim mówimy dzisiaj, jest formą proponowaną przez Konferencję Episkopatu Polski w „Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin” z 2003 r. Dokument ten precyzuje, że w każdej diecezji winno działać studium przygotowujące osoby świeckie do posługi w duszpasterstwie rodzin.

– Decyzja bp. K. Gurdy o powołaniu do istnienia SŻR w naszej diecezji ma wielkie znaczenie. Zapadła w Roku Rodziny, w którym Kościół pochylał się nad adhortacją „Amoris laetitia”. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł