Aktualności
Pójdą w tany!

Pójdą w tany!

W piątek 25 czerwca w podmiędzyrzeckiej wsi Zaścianki odbędzie się „Gminna potańcówka na dechach”. Spotkanie jest wstępem do cyklu pięciu warsztatów tańca tradycyjnego, potańcówek i koncertów.

Na zabawie pojawią się tańce tradycyjne, takie jak tzw.: łysy, kozak, tupacz, śpiuch, a także bardziej znane polki, oberki i walczyki, przy których bawiły się poprzednie pokolenia. Tanecznych kroków będzie uczył instruktor Paweł Warowny z Ryk – folklorysta, instruktor tańca, prezes Fundacji „Z przytupem”. Do tańca zagra Zdzisław Marczuk pochodzący z Zakalinek (gm. Konstantynów) wraz z kapelą. Pan Zdzisław jest wielokrotnym laureatem Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym oraz laureatem nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Z. Marczuk to multiinstrumentalista, który gra na skrzypcach, harmonii, bębnie, własnoręcznie też wykonuje instrumenty.

Impreza, na którą zaprasza Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim, rozpocznie się o 18.00. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 13 tys. zł ze środków ministerstwa kultury. Będzie realizowany do 29 października.

Aleksandra Szmytko