Kultura
S. Gumiński/MOK
S. Gumiński/MOK

Pokazali znane twarze

Twarz jest zwierciadłem duszy, a dobry portret jest podobno w fotografii rzeczą najtrudniejszą.

W czwartek 23 maja w Galerii Fotografii Fokus Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbyło się otwarcie wystawy fotografii pt. „Twarze ZAiKS-u”. Prezentuje ona wybitne postacie polskiej kultury związane ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS. Autorami zdjęć są znani cenieni polscy fotograficy, członkowie sekcji Autorów Dzieł Fotograficznych Stowarzyszenia:

Jacek Barcz, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Druszcz, Zbigniew Furman, Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Karpati & Zarewicz, Witold Krassowski, Jan Morek, Tomasz Sikora, Marek Szymański oraz Krzysztof Wojciewski.

Wystawa „Twarze ZAiKS-u” to niezwykłe spotkanie z portretami trzech pokoleń twórców, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój polskiej kultury. Wśród prezentowanych prac znajdziemy fotografie literatów, muzyków, filmowców, baletmistrzów, architektów, plastyków oraz innych artystów. Jest to unikalna okazja, aby zobaczyć wybitne postaci różnych dziedzin sztuki, które wspiera Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

– To nie są zdjęcia, ale portrety i dzieła – podkreślił Piotr Tołwiński, koordynator działającej przy MOK-u Grupy Twórczej Fotogram, otwierając wystawę. – Portret fotograficzny jest chyba najtrudniejszą formą w sztuce fotografii, bo jednak kontakt z drugim człowiekiem jest bardzo emocjonujący. Odczuwa się wielką presję. Kiedyś wydałem album z portretami siedlczan i pamiętam emocje, które towarzyszyły mi przy jego powstawaniu. Portret fotograficzny to dzieło dwuwarstwowe. Mamy awers, czyli wizerunek postaci, i rewers – to, co dało się uchwycić ponad twarz i rysy, czyli to, jaki ten człowiek jest. Sztuka ta rządzi się swoimi prawami. Nie ma konieczności, by pokazywać daną osobę np. w sposób pozytywny, robi się to po swojemu. Oczywiście z zachowaniem szacunku, ale jest to arcytrudny temat – zaznaczył, zachęcając do oglądania dzieł wybitnych twórców, które pochodzą ze zbiorów ZAIKS-u. 

Wystawę można oglądać do 23 czerwca – od wtorku do piątku, w godzinach od 11.00 do 17.00, oraz w niedzielę, od 11.00 do 15.00.

DY