Region
Źródło: MARCIN BABICZ
Źródło: MARCIN BABICZ

Pokażmy siebie

W Białej Podlaskiej poszukują wyjątkowych kobiet. Jeśli znasz taką, zgłoś ją!

Robisz coś dla innych w swoim mieście, pomagasz potrzebującym? A może znasz takie bialczanki, które wnoszą radość w życie innych i nie chcą się tym chwalić? Konkurs, który zorganizowało Bialskie Stowarzyszenie Kobiet, ma pokazać panie aktywne, ciekawe i wyjątkowe, działające na rzecz środowiska bialskiego.

To pierwsza edycja konkursu. Skąd pomysł? – Inicjatywa pojawiła się już w ubiegłym roku – mówi Alicja Radzikowska, prezes Stowarzyszenia,. – Różne czasopisma kobiece, jak np. „Twój Styl”, wybierają kobiety roku. A my jesteśmy organizacją zrzeszającą bialczanki i to je chcielibyśmy w jakiś sposób wyróżnić. Poprzez ten konkurs szukamy kobiet pełnych pasji, które miały pozytywny wpływ na nasze miasto, region, kraj i świat – mówią organizatorzy. – Pragniemy je wyróżnić, uhonorować i podziękować. Pokazać, jak wiele wyjątkowych kobiet robi naprawdę wyjątkowe rzeczy.

Pomysłodawcom zależy również na zaprezentowaniu opinii publicznej – zwłaszcza młodszym pokoleniom – dorobku życia tych nietuzinkowych kobiet. Ma to być swoiste ocalenie od zapomnienia ich dokonań w sferze kultury, historii, edukacji, pracy społecznej czy gospodarczej. Ważnym celem jest też wzmacnianie poczucia własnej wartości kobiet, często znanych nielicznym, które, pozostając w cieniu, realizują dzień po dniu rzeczy wielkie. – Słyszymy, że brak nam autorytetów, tymczasem tak wiele z nas może być wzorem – mówią panie z Bialskiego Stowarzyszenia Kobiet. – Są przecież niezwykłe emerytki, których dorobek zapominamy, bo np. uczniowie już dorośli lub wyjechali. Niektóre z nas łączą dom, pracę zawodową i społeczną, działają bezinteresownie w imię potrzeby serca, umiejętności i własnych zdolności. Zapraszamy je: pokażmy siebie sobie i światu. Chcemy uhonorować kobiety, które wyznaczać będą standardy szacunku dla siebie i innych, odpowiedzialności za dzisiaj i jutro miasta, regionu oraz kraju.

Kandydatki do tytułu „Wyjątkowa Bialczanka” nie muszą funkcjonować w sformalizowanej organizacji czy działać jedynie na rzecz kobiet. Mogą być kobietami w każdym wieku, a pod uwagę będzie brany jedynie ich dorobek życia, aktywność i praca. Zgłoszenia należy przesyłać do 31 maja, na adres: BSK, ul. Piaskowa 2, 21-500 Biała Podlaska. Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony internetowej www.bialapodlaska.pl. Gala, podczas której zostaną ogłoszone laureatki, odbędzie się 26 czerwca.


3 PYTANIA

Joanna Sajko, psycholog www.klubkobiety.pl

Kobiety w naszym regionie są wyjątkowe?

Wszystkie Polki to wyjątkowe kobiety – co do tego nie mam wątpliwości. Kobiety, którym udało się osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie, uważam za wyjątkowe – głównie dlatego, że pomimo trudnych warunków zewnętrznych znalazły w sobie siłę i przezwyciężyły wszystkie trudności. Jestem przekonana, że w każdej kobiecie drzemią niezmierzone pokłady energii i tak naprawdę każda z nas nieraz sama mogła się o tym przekonać.

Czy takie konkursy mają sens?

Mają, bo to motywuje je do pracy, pogłębiania wiedzy, dzielenia się nią z innymi, do pielęgnowania swoich zainteresowań, do wzniecania iskry, dzięki której rozpala się wielki płomień. Konkursy, które wyzwalają wewnętrzną motywację, zawsze niosą ze sobą nadzieję na to, że będzie nas więcej, że będzie więcej kobiet, które uwierzą w swoje wewnętrzne piękno i nie pozwolą zamknąć się w jakimkolwiek schemacie, w jakiejkolwiek klatce, która odbiera im zapał i ucina skrzydła.

Dlaczego aktywnych kobiet jest mniej niż mężczyzn? Może po prostu są mniej widoczne?

Nie jesteśmy ani słabsze, ani gorsze od mężczyzn i tak naprawdę nie musimy wcale udowadniać nikomu, jak dobre, piękne i mądre jesteśmy. Ważne jest, byśmy skoncentrowały uwagę na nas samych, na naszym rozwoju i szczęściu. Bo czy czujemy się szczęśliwi w towarzystwie kobiety, która tylko daje, zaniedbuje siebie i tak naprawdę nie cieszy się swoim życiem? Czy aby nie czerpiemy więcej siły i radości od osoby, która swoją wewnętrzną radością zaraża wszystkich wokoło i jest zadowolona ze swych wyborów?

JAG