Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Pokłońmy się Dziecięciu!

Co prawda do świąt Bożego Narodzenia jeszcze zostało nieco czasu, ale trwają już przygotowania do Orszaku Trzech Króli. Na jakim są etapie?

Fundacja Nasza Szkoła wraz z Katolicką Szkołą Podstawową i Katolickim Gimnazjum są - podobnie jak w roku ubiegłym - głównymi organizatorami imprezy w Siedlcach. W Polsce to już będzie siódma edycja Orszaku Trzech Króli, w Siedlcach - na ulice naszego miasta wyjdziemy tego dnia po raz drugi. Jest to potężne przedsięwzięcie logistyczne. Intensywne prace przygotowawcze trwają od października. Do 15 grudnia zamkniemy najważniejszy etap przygotowań. Zaprosiliśmy do współpracy wiele podmiotów, środowisk, osób. Podobnie jak w roku ubiegłym współpraca z władzami miasta i instytucjami kulturalnymi Siedlec układa się znakomicie.

Zaskoczyła was liczba uczestników Orszaku w roku ubiegłym?

Zdecydowania tak! Według różnych szacunków wzięło w nim udział ok. 6-7 tys. osób. Może zadziałał efekt nowości, dopomogły dobra pogoda i kampania informacyjna w mediach ogólnopolskich? Sądzę jednak, że nie tylko to. Jest w nas ukryte głębokie pragnienie jedności, które zadaje kłam teorii o podzielonym społeczeństwie. Naszym zadaniem jest wyakcentować tak mocno, jak to możliwe, duchowy fundamentu owej spójności. Wspólna – symboliczna – wędrówka z Mędrcami, aby złożyć hołd Dziecięciu, jest dokonałą okazją ukazania jej podstaw.

Czy nie obawia się Ksiądz, że barwność, teatralność, wręcz ludyczność Orszaku spłycą jego duchowy przekaz?

Orszak Trzech Króli to rodzaj jasełek, które w naszej kulturze i tradycji są obecne od wieków. Nie widzę powodu, aby ludzie wierzący nie mieli dziś zagospodarować przestrzeni – nazwijmy ją umownie: popkulturowej. Orszak, oczywiście, jest jedynie uzupełnieniem, szczególnym ornamentem celebracji wydarzeń zbawczych, które przeżywamy w naszych świątyniach i domach rodzinnych. Stanowi swego rodzaju ich radosną wizualizację, zaadaptowaną do współczesnych realiów życia, pomoc w przełożeniu teologicznej prawdy na codzienność.

Nie brakuje zapewne chętnych, aby przy okazji Orszaku „polansować się” w otoczeniu uśmiechniętych ludzi, w kontekście barwnego korowodu…

Na szczęście wybory już są za nami. Fundacja Orszaku Trzech Króli na każdym spotkaniu przypomina, by podczas lokalnych uroczystości nie wchodzić w alianse z żadną siłą polityczną, unikać zależności choćby finansowych. Jest to impreza sensu stricto religijna! Zapraszamy do udziału wszystkich, ale wykluczamy obecność transparentów, bannerów reklamowych, haseł politycznych itp. Oczywiście, trudniej w takiej sytuacji jest zebrać potrzebne finanse, jesteśmy jednak pełni optymizmu.

Czego możemy się spodziewać w Orszaku Trzech Króli 2015?

Ruszamy 6 stycznia, ok. 13.00, ze Skweru Tadeusza Kościuszki w trójbarwowym korowodzie odpowiadającym trzem orszakowym kolorom: niebieskim, czerwonym i zielonym. Wzory strojów dla dzieci (rycerze i dwórki) otrzymają dyrekcje sieleckich szkół, są one także do wglądu na stronie www.kspig.pl. Można je stosunkowo łatwo wykonać domowymi sposobami. Każdy uczestnik otrzyma koronę, śpiewniczek. Nieco inna będzie trasa. Inne niż w ubiegłym roku będą też treści poszczególnych scen odgrywanych w trakcie Orszaku. Zostaną dość pomysłowo wykorzystane elementy topografii i architektury miasta – ale niech to pozostanie niespodzianką! Poprawiona zostanie infrastruktura nagłośnienia. Zwiększamy też poziom bezpieczeństwa przez ustawienie dodatkowych barierek, zwiększenie liczebności służb ochrony.

Patrząc z perspektywy czasu: czego Księdzu zabrakło w ubiegłym roku w Orszaku?

Nie spodziewaliśmy się tak wielkiej liczby uczestników, stąd niewystarczające okazało się nagłośnienie. Ale też zabrakło mi wyakcentowania kulminacyjnego elementu Orszaku, tj. złożenia pokłonu Dziecięciu. Zostały weń zaangażowane tylko osoby odtwarzające główne role. W tym roku oba elementy zostaną poprawione. Chcielibyśmy, aby każdy z uczestników dostał szansę na bardzo osobiste, intymne uwielbienie Jezusa Chrystusa. Zajmie się tym grupa ewangelizacyjna Wspólnota Jednego Ducha.

Czy będzie okazja do podzielenia się opłatkiem z mieszkańcami Siedlec?

Oczywiście! Opłatek miejski rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu Orszaku Trzech Króli. Przewidziany jest też posiłek, wspólne kolędowanie, koncerty kolęd.

Zatem pozostaje tylko życzyć dobrej pogody i życzliwości ludzi, którzy pomogą zrealizować to dość skomplikowane przedsięwzięcie.

Dziękuję! Zapraszam już dziś serdecznie siedlczan – i nie tylko – do udziału w Orszaku Trzech Króli. Wiele miast w diecezji organizuje swoje Orszaki. Poczujmy się tego dnia jednością. Oddajmy pokłon nowonarodzonemu Królowi Świata i zaprośmy go – w taki właśnie radosny, barwny, symboliczny sposób – do swojego życia.

Dziękuję za rozmowę.


Królowie na ulicach

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli, jest jedną z najważniejszych uroczystości w kalendarzu liturgicznym.

Tego dnia wspominane jest wydarzenie opisane w Ewangelii wg św. Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu, nazywani również Królami lub Magami (w VIII w. tradycja nadała im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy. Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona: Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.

Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Króli. W 2015 r. wyruszy on już po raz siódmy. Przenosi wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed dwóch tysięcy lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje, świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Podążają za nimi mieszkańcy miast i wiosek w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłon złożony Dzieciątku Jezus. Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Syna Bożego. Orszak Trzech Króli jest inicjatywą lokalną i oddolną. Organizują go zwykli ludzie – rodziny, młodzież, dzieci. W wielu miejscowościach Orszak jest początkiem zawiązania się lokalnej współpracy, która kontynuowana jest cały rok.


/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

WA