Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Pokrzywdzeni otrzymają pomoc

Rozmowa z wiceministrem sprawiedliwości dr. Marcinem Romanowskim o poradnictwie obywatelskim, nowym ministerialnym projekcie wsparcia osób pokrzywdzonych przez przestępców i reformie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej.

W październiku ubiegłego roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyjął trzyletni program tworzenia sieci pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Ten system budujemy dzięki środkom pochodzącym z Funduszu Sprawiedliwości, które trafiają na jego konto od sprawców przestępstw. Docelowo naszą sieć będzie tworzyć blisko 400 punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Plan na ten rok zrealizowaliśmy - i to z nawiązką, gdyż Polacy mogą skorzystać z pomocy, udając się do jednego z ponad już 300 otwartych placówek. W województwie lubelskim otworzyliśmy już wszystkie zaplanowane ośrodki. W każdym mieście powiatowym ma zostać otwarty punkt lokalny, w którym osoby pokrzywdzone mogą uzyskać pomoc.

Panie Ministrze jeszcze jako doradca szefa resortu brał Pan udział w przygotowaniu nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej…

 

Tak, to bardzo rozbudowany system pomocowy, na który składa się aż ponad 1,5 tys. punktów w całej Polsce. Stworzyliśmy go z myślą o osobach, których nie stać na skorzystanie z profesjonalnej porady prawnej. Polacy powinni mieć świadomość, że w takich przypadkach mogą liczyć na wsparcie państwa. Nowelizacja przepisów, która weszła w życie w styczniu tego roku, została przeprowadzona z inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy, a w jej przygotowanie bardzo mocno zaangażował się również mój resort.

 

Na co mogą liczyć szukający porady prawnej?

 

Oprócz pomocy prawnej wprowadziliśmy poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatną mediację. ...

MK

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł